Ile kosztuje szynowanie zębów?

Ile kosztuje szynowanie zębów?

Szynowanie zębów jest zabiegiem mającym na celu unieruchomienie i połączenie kilku zębów. Najczęstszą przyczyną stosowania tej metody jest choroba przyzębia zwana paradontozą. Również w przypadku urazów prowadzących do rozchwiania zębów zalecany jest ten zabieg.

Ile kosztuje szynowanie zębów?

Koszt wkładu z włókna szklanego do odbudowy zęba waha się w granicach 230 zł. Znieczulenie i zdjęcie RTG przeważnie jest już wliczone w cenę zabiegu. Tak więc szynowanie zębów to dosyć korzystne pod względem finansowym rozwiązanie, które pozbywa się problemu na kilka miesięcy, a nawet lat. Szynowanie zębów włóknem szklanym zalicza się do zabiegów estetycznych uzupełniających braki zębowe. Dzięki szybkiemu uzupełnieniu protetycznemu zdecydowanie wpływa na zdrowie oraz komfort pacjenta. Aby jednak wykonać konstrukcję protetyczną wykorzystującą kompozyty z włókna szklanego, wykonywane są wstępne badania, analiza zgryzu oraz okluzja i przede wszystkim przeprowadzana jest konsultacja ze specjalistą. Jednak bez względu na to ile kosztuje szynowanie zębów, w przypadku znacznego rozchwiania zębów, zespolenie szyną jest coraz częściej praktykowane i szeroko zalecane.

Ile może kosztować szynowanie rozchwianych zębów?

Ile kosztuje szynowanie zębów rozchwianych? Wszystko jest zależne od zastosowanego materiału, jego rodzaju oraz ilości. Koszt takiego zabiegu waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. W Lublinie cena za zabieg szynowania to maksymalnie 80 złotych, ale średnio w całej Polsce musimy liczyć się z wydatkiem pomiędzy 100 złotych a 200 złotych. W Gliwicach jedna z klinik wycenia koszt takiej usługi nawet na 1000 złotych.

Jak dbać o zęby, aby nie doszło do ich rozchwiania?

Zęby posiadają naturalną minimalną ruchomość. Kiedy zauważymy, że niestabilność zęba odbiega od tej normy musi zareagować. Ruszające się zęby to powód do niepokoju i w takim wypadku konieczna będzie konsultacja ze specjalistą. Ma to na celu ustalenie przyczyny oraz zastosowanie właściwej metody terapii. Warto jednak zadbać, aby nie doszło do takiej sytuacji, zdając sobie sprawę ile kosztuje szynowanie zębów.

Aby uniknąć tego nieprzyjemnego problemu warto zadbać o profilaktykę dużo wcześniej. Kluczowym czynnikiem, chroniącym nas przed rozchwianiem zębów, jest codzienna higiena jamy ustnej. Pomogą nam w tym specjalnie dobrane środki. Zarówno pasta do zębów, szczoteczka oraz płyn do płukania jamy ustnej mogą znacznie zapobiec późniejszym problemom z rozchwianiem zębów. Kolejnymi ważnymi aspektami ochrony zębów przed problemem ich rozchwiania są:

  • zdrowa zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały, przede wszystkim wapń, magnez, witamina D
  • zdecydowane ograniczenie spożywanego cukru, który bez wątpienia jest główną przyczyną powstawania takich problemów jak próchnica
  • ograniczenie lub zaprzestanie stosowania używek takich jak: palenie tytoniu, picie napojów alkoholowych. Są to czynniki bardzo często wpływające na rozwój chorób przyzębia
  • regularne wizyty u stomatologa, wykrywające zmiany już we wczesnym stadium.

Warto dodać do swojej diety takie produkty jak: jajka, masło, tran, tłuste ryby jak łosoś. Zawierają one witaminę D, chroniącą zęby przed problemami. Wapń jest kolejnym sprzymierzeńcem zdrowych zębów. Dobrze jest więc spożywać mleko oraz maślankę lub kefir, ale także ser twarogowy i żółty czy jogurt naturalny. Wapń stanowi główny materiał budulcowy zębów i decyduje o ich twardości oraz prawidłowej strukturze. Ponadto ser żółty podnosi pH płytki nazębnej, poprzez zwiększenie produkcji śliny, co chroni przed próchnicą. Zawiera także difosforany, które wzmacniają szkliwo.

Brokuły to kolejny przyjaciel zębów. Dzięki umieszczeniu go w naszym jadłospisie skutecznie ochronimy się przed groźną chorobą jaką jest paradontoza. Zawarty w brokułach koenzym Q10 spełni rolę bezpiecznika przed chorobami uzębienia.

Zbawienny wpływ na uzębienie ma rzucie surowej marchwi. Perfekcyjnie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe z resztek jedzenia, zwiększa zdecydowanie wydzielanie śliny, a ta eliminuje szkodliwe bakterie, a także mineralizuje zęby oraz wzmacnia dziąsła.

Kto z nas nie lubi jeść truskawek? Jak ważnym produktem są dla zębów niech świadczy fakt, że w sposób naturalny wybielają zęby. To dzięki zawartemu w nim kwasowi jabłkowemu, który bardzo często stosowany jest w pastach wybielających. Dodatkowo owoce te zapobiegają odkładaniu się kamienia na zębach i łagodzą wszelkiego rodzaju stany zapalne w jamie ustnej.

Zastosowanie dobrych praktyk w naszej diecie uchroni nas przed ryzykiem rozchwiania się zębów oraz późniejszym kosztownym ich leczeniem.

Czy szynowanie zębów boli?

Samo szynowanie zębów jest całkowicie bezbolesne. Jedyny ból, jakiego możemy doświadczyć, występuje podczas wcześniejszego opracowywania zębów wiertłem. Jednakże w tej sytuacji możemy poprosić o znieczulenie miejscowe. Czas, jaki stomatolog potrzebuje do tego zabiegu, wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Wiemy już jak zadbać o zdrowe zęby oraz jakie witaminy, minerały i produkty powinnyśmy jeść, aby nie dopuścić do ich uszkodzenia. Warto jest także zapamiętać, czego nie powinniśmy spożywać lub po prostu ograniczyć to w naszej diecie. Do takich produktów należą:

  • cukier, którego nawet nie trzeba opisywać. O tym, co potrafi zrobić naszym zębom i jak bardzo przyspiesza rozwój próchnicy wiedzą nawet małe dzieci
  • owoce cytrusowe, które z jednej strony są bardzo pożyteczne, ponieważ zawierają witaminę C, a z drugiej strony szkodzą naszemu szkliwu za sprawą kwasu cytrynowego. Spożywając np. pomarańcze, warto po ich zjedzeniu przepłukać usta w celu usunięcia szkodliwego kwasu z powierzchni zębów
  • węglowodany, a szczególnie pieczywo lub frytki czy chipsy bogate w skrobię, która bardzo szybko zamienia się w cukier
  • kawa oraz wino – kawa zawiera taninę szkodzącą szkliwu. Warto też mieć na uwadze, że kawa może zostawić brązowe plamy na zębach. To samo zjawisko powstaje po spożyciu wina i w tym przypadku dzieje się tak za sprawą szkodliwych kwasów. Warto więc dbać o zęby, aby nie musieć się przekonać, ile kosztuje szynowanie zębów.