Kamień nazębny to tak naprawdę zmineralizowana forma płytki nazębnej, która może osiadać na zębach nawet w kilka godzin po ich umyciu. Niestety nie ma możliwości usunięcia kamienia poprzez systematyczne szczotkowanie, dlatego też niezbędna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym.

Jak szybko usunąć kamień nazębny? Aby usunąć kamień nazębny doświadczony dentysta najczęściej wykonuje skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy. Jeżeli chodzi o skaling naddziąsłowy, to jest to popularna metoda chirurgiczna, która w dużym skrócie mówiąc polega na oczyszczeniu koron zębowych z kamienia. Dobry gabinet stomatologiczny wyposażony jest w specjalny sprzęt generujący ultradźwięki.

Dzięki ultradźwiękom można uderzać w złogi i spowodować ich pękanie. Na końcu zabiegu wykonuje się polerowanie zębów i można je także odpowiednio zabezpieczyć. Skaling poddziąsłowy jak sama nazwa wskazuje polega na usuwaniu kamienia zlokalizowanego bezpośrednio pod linią dziąsła. W zabiegu tym korzysta się nie tylko z pomocy specjalnego skalera ultradźwiękowego, ale również z kiretu, dzięki któremu można dostać się do każdej szczeliny.

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny najprościej rzecz mówiąc to po prostu zmineralizowana warstwa płytki nazębnej. Warto wyraźnie zaznaczyć, że kamień może powstawać nie tylko na, ale również pod brzegiem dziąsła. Największą wadą kamienia nazębnego jest to, że tworzy on dodatkowe miejsca do gromadzenia się płytki bakteryjnej.

Aby uniknąć ubytków zębów i bolesnych chorób dziąseł warto systematycznie likwidować kamień nazębny. Można tego dokonać korzystając z szeregu zabiegów stomatologicznych.

Po co usuwać kamień na zębach?

Kamień na zębach usuwany jest ze względów zdrowotnych i kosmetycznych. Gromadzący się na białych zębach żółtawy osad nie prezentuje się zbyt okazale. Jak wspomniano powyżej kamień nazębny znacząco ułatwia przyleganie bakterii próchnicotwórczych.

Kamień osadza się zazwyczaj na granicy dziąseł i poddziąsła. Działa on bardzo drażniąco i co najgorsze może powodować zapalenie dziąseł. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że nie usuwany kamień w dłuższej perspektywie może doprowadzić do paradontozy.

Usuwanie kamienia nazębnego – cena

Cena za usuwanie kamienia w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym uzależniona jest od kilku kluczowych czynników. Osoby, które chcą usunąć jedynie osad naddziąsłowy muszą zapłacić około 40-50 zł za jeden łuk. Nieco drożej kosztuje rozbicie kamienia poddziąsłowego. W tym konkretnym przypadku za jeden łuk należy zapłacić około 60 zł. Przy usuwaniu kamienia nazębnego warto jednak rozważyć wykupienie dodatkowych usług, dzięki którym odpowiednio zadba się o swoje uzębienie.

Godne uwagi jest piaskowanie, polerowanie, czy też fluoryzacja. Dzięki tym zabiegom zminimalizuje się ryzyko powrotu kamienia. Renomowane gabinety stomatologiczne oferują wiele ciekawych pakietów dla swoich klientów, dlatego też warto z nich skorzystać.

Specjaliści zalecają, aby kamień usuwać przynajmniej raz do roku. Aby uniknąć problemów z kamieniem pamiętać należy nie tylko o systematycznym szczotkowaniu, ale również o zdrowej diecie.