Jak wygląda próchnica zęba? Wszystko o popularnej chorobie.
Jak wygląda próchnica zęba? Mimo że każdy z nas wie jak wygląda próchnica zęba to wiele osób bagatelizuje ten z początku niegroźnie wyglądający ubytek, który potrafi się przemienić w niebezpieczną dla zdrowia dziurę. Wtedy też zacznie się ból oraz chęć rozwiązania problemu, które może skończyć się wierceniem, a nawet leczeniem kanałowym.
Próchnica zęba – skąd się bierze?
Głównym powodem powstawania próchnicy jest tzw. płytka nazębna, w której znajdują się niebezpieczne dla zdrowia zębów bakterie. Płytka ta przywiera do zębów i zawiera w sobie drobnoustroje. Do występowania próchnicy przyczyniają się również takie czynniki jak predyspozycja człowieka do wszelkich chorób, różne inne dolegliwości, ale też takie oczywiste jak nieodpowiednie odżywianie, czyli takie pozbawione odpowiedniej mineralizacji min. wapniem, fosforem oraz bez witamin i innych mikroelementów.
Ponadto niezwykle wielki wpływ ma także niewłaściwy poziom dbania o higienę oraz spożywanie węglowodanów pomiędzy głównymi posiłkami. Ważne jest również to aby spożywać pokarmy twarde, które zmuszają nas do intensywnego żucia co pozwala oczyścić zęby. Warto nadmienić to, iż próchnica może zaatakować zarówno zęby mleczne jak i stałe więc ubytki próchnicowe mogą powstać w każdym wieku.
Próchnica zęba – jak jej zapobiec?
Ciekawy jest fakt, iż próchnica jest niebezpieczną chorobą więc należy zacząć zapobiegać jej już w wieku prenatalnym. Już w 4. miesiącu życia płodu zaczyna się proces mineralizacji zębów mlecznych, natomiast po 4 miesiącu również wytwarzać zaczynają się zęby stałe. Niezwykle duży wpływ na stan uzębienia przyszłego dziecka mają więc wszelkie schorzenia, które atakują kobietę w ciąży. Również wszelkie błędy pokarmowe mają ogromne znaczenie. Kobieta powinna pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości wapnia, fosforu magnezu oraz innych witamin i mikroelementów zawartych w pokarmach. Dieta powinna być więc bogata w białka oraz witaminy min. A, B, C i D, oraz uboga w produkty zawierające węglowodany. Po urodzeniu dziecka należy je karmić mlekiem matki, ponieważ jest ono niezwykle bogate w różne minerały.
Metody zapobiegania próchnicy
Najważniejsze jest to, aby utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej nie tylko w domu, szczotkując zęby dwa razy dziennie, ale też udając się do gabinetów stomatologicznych w celu wykonania zabiegu higienizacji. Higienizacja składa się z usuwania kamienia nazębnego, piaskowania oraz z fluoryzacji. Polega ona na usunięciu twardych złogów kamienia na dziąsłach. Ponieważ kamień nazębny w swojej naturze prowadzi do rozchwiania się zębów co prowadzić może do ich wypadnięcia, czyli paradontozy. Nie tylko higienizacja jest najważniejsza. Dbanie o zęby należy zacząć w domu, codziennie szczotkując zęby. Ważne jest, aby zęby szczotkować bardzo dokładnie pastami, w których składzie jest fluor. Należy robić to 2-3 razy dzienne.
Często u osób z małą podatnością na próchnice może się okazać to działaniem wystarczającym. Mimo wszystko szczotkowanie nie musi być tak prostą czynnością i nawet w jej przypadku może być przydatna porada specjalisty. Warto jest szczotkować zęby krótko po posiłku, ponieważ gdy fluor zawarty w paście do zębów jest najbardziej wtedy efektywny, ponieważ hamuje demineralizację, a przyśpiesza mineralizację. Niezbędne jest również szczotkowanie zębów przed pójściem spać ponieważ w nocy wytwarzane jest mniej śliny a więc jony fluorkowe zawarte w paście mogą dłużej się utrzymać oraz działają przeciw próchnicy.