Kanałowe leczenie w ciąży
Kanałowe leczenie w ciąży jest często stosowane. Panuje błędne przekonanie, iż ciężarna kobieta nie może leczyć uzębienia. Oczywiście jest to mit, ponieważ leczyć zęby zawsze trzeba, a zwłaszcza w ciąży. Okazuje się, że choroby zębów mogą negatywnie wpłynąć na płód. Dlatego kanałowe leczenie w ciąży to coś normalnego, a nawet wskazanego. W Polsce istnieje wiele renomowanych klinik stomatologicznych, w których bez problemu można zapisać się na leczenie endodontyczne.
Leczenie kanałowe w ciąży
Wiele osób zastanawia się, jak wygląda kanałowe leczenie w ciąży. Warto najpierw powiedzieć, że przed zajściem w ciążę każda ciężarna kobieta musi dokładnie zbadać zęby. Bardzo ważne jest się upewnić, czy w danej sytuacji nie jest konieczne leczenie kanałowe bądź inne zabiegi dentystyczne. Mowa tutaj na przykład o czyszczeniu z kamienia, leczeniu próchnicy bądź usunięciu zęba, który nie nadaje się już do dalszego leczenia stomatologicznego. Warto wiedzieć o tym, że leczenie kanałowe w ciąży nierzadko wiąże się z pewnymi trudnościami. W przypadku, gdy dana kobieta jest już w ciąży, a jej zęby nie są zdrowe, zalecane jest badanie stomatologiczne w pierwszym trymestrze. Ponadto podjęcie leczenie najbezpieczniejsze jest w drugim trymestrze ciąży. Okazuje się, że leczenie kanałowe u ciężarnych kobiet jest dość utrudnione, bowiem przeważnie wiąże się ze stosowaniem znieczulenia, a ponadto koniecznością wykonania zdjęć RTG. Takowe przy leczeniu kanałowym jest potrzebnym narzędziem diagnostycznym, co jest bardzo istotne. Tylko w ten sposób dentysta może dokładnie ocenić kształt, a ponadto ilość kanałów. Dopiero później może dobrać narzędzia, a także zminimalizować pojawienie się powikłań. Mowa tutaj między innymi o złamaniu narzędzia czy pominięciu dodatkowych kanałów zęba, co jest dość częstym problemem.
Czy leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne?
Wiele kobiet zastanawia się, czy leczenie zębów jest w ciąży bezpieczne. Okazuje się, że najlepszym momentem do przeprowadzanie skutecznego leczenia stomatologiczne, czyli sanacji jamy ustnej jest oczywiście okres przed zajściem w ciąże. W przypadku, kiedy ból pojawi się w takim czasie, można też zapisać się na kanałowe leczenie w ciąży. Jednakże trzeba to zrobić w odpowiednim czasie. Warto też wiedzieć, że kobieta podczas oczekiwania na narodziny dziecka powinna szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej. Jest to bardzo istotne, dlatego zalecane są regularne wizyty u dentysty. Najlepiej to robić co najmniej raz na każdy trymestr ciąży. Dzięki temu można wcześnie zaplanować właściwą terapię dentystyczną. Warto zaznaczyć, że początek ciąży, czyli jej pierwsze trzy miesiące to czas, w którym ryzyko poronienia jest dość duże. Dlatego zalecane jest przełożenie wykonania niektórych zabiegów dentystycznych. Oczywiście wszystko w miarę możliwości pacjentki. Najważniejsze jest jednak zdrowie kobiety oraz płodu. Z tego powodu wszystko powinno być konsultowane ze specjalistą.
Zatrucie zęba w ciąży
Niestety problemy pojawiające się w jamie ustnej, to powszechny problem. W przypadku, gdy wymaga tego stan uzębienia, kobieta w ciąży może zapisać się na zabieg zatrucia zęba. Jest to zmniejszenie ostrego stanu zapalnego, a ponadto zastosowanie dalszego leczenia stomatologicznego. Okazuje się, że zatrucie zęba u kobiety w ciąży jest w pełni bezpieczne, o czym każdy powinien wiedzieć. W Polsce istnieje wiele renomowanych klinik stomatologicznych, w których można zapisać się na taki zabieg. Także kobiety w ciąży mogą na niego liczyć. Taki zabieg jest dostępny w przystępnej cenie.
Leczenie kanałowe zęba w ciąży
Warto wiedzieć o tym, że leczenie kanałowe zęba w ciąży to często jedyna odpowiednia terapia stomatologiczna. W takim przypadku zawsze decyzję podejmuje stomatolog. Wszystko odbywa się po określeniu stanu uzębienia pacjentki w ciąży. Niestety zbyt długie odwlekanie leczenia nierzadko przyczyna się do pogłębienia stanu zapalnego nie tylko w obrębie miazgi zęba. W niektórych przypadkach stan zapalny przenosi się na pozostałe tkanki, a nawet na cały organizm, co jest bardzo groźne dla człowieka. W przypadku, kiedy sytuacja tego wymaga, ciężarna może zostać poddana leczeniu kanałowemu. Jednakże specjaliści zalecają, żeby endodoncja była przeprowadzana w pierwszym trymestrze ciąży. Trzeba wiedzieć o tym, że do odpowiedniego opracowania kanałów zęba potrzebne jest przeprowadzenie zdjęcia RTG. Bardzo dobrym rozwiązaniem dla ciężarnych jest zapisanie się do kliniki stomatologicznej, która wyposażona jest w nowoczesny mikroskop endodontyczny bądź elektroniczny endometr, co jest bardzo istotne. Dzięki temu można uniknąć narażenia się na promieniowanie rentgenowskie, które dla niektórych osób może okazać się szkodliwe. Trzeba też dodać, że kanałowe leczenie w ciąży jest możliwe w wielu gabinetach stomatologicznych. Zawsze najlepiej postawić na taki, który jest renomowany, ponieważ najważniejsza powinna być jakość oferowanego leczenia. W Polsce bez problemu można znaleźć dobre kliniki dentystyczne, które dodatkowo oferują leczenie w atrakcyjnych cenach.