Endodoncja to leczenie kanałowe, które przeprowadzić trzeba na zębie, którego nie da się w inny sposób uratować. Warto jest więc regularnie sprawdzać stan jamy ustnej u stomatologa. Czy leczenie endodontyczne jest bezpieczne? Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?

Co to jest leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe nazywane również leczeniem endodontycznym to proces leczenia zębów, w których doszło do nieodwracalnego uszkodzenia miazgi. Uszkodzona miazga powinna zostać usunięta, a następnie puste miejsce, w którym niegdyś się znajdowała, zostaje uzupełnione po to, aby je zabezpieczyć. Leczenie kanałowe to zdecydowanie dowód na to, że stomatologia jest bardzo rozwiniętą dziedziną medycyny. Miazga, która znajduje się w zębie, jest substancją, która zawiera wiele naczyń krwionośnych i limfatycznych, a także komórki oraz nerwy.

Przeprowadzając leczenie kanałowe, należy miejsce, w którym znajdowała się zaatakowana miazga, bardzo dokładnie przepłukać w celu usunięcia wszelkich resztek zębiny czy pozostałych bakterii. Do płukania używane są płyny irygacyjne. Pozostałe fragmenty miazgi są usuwane pilnikami. Następnie pusty kanał zostaje uzupełniony materiałem dentystycznym. Leczenie to charakteryzuje się tym, że trwa długo, więc warto jest wiedzieć, kiedy leczenie kanałowe jest konieczne.

Wskazania do leczenia kanałowego

Jest wiele przyczyn, które wskazywałyby na konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego. Są to przede wszystkim stany chorobowe takie jak zgorzel miazgi, będący rozkładem, który jest powodowany bakteriami beztlenowymi. Zgorzel miazgi jest spowodowana zaawansowanymi zmianami próchniczymi, a objawia się między innymi przykrym zapachem z ust oraz gorzkim posmakiem w ustach. Warto zaznaczyć, że do leczenia kanałowego można zakwalifikować wszystkie zęby, które bolą w kontakcie z bardzo ciepłym lub bardzo zimnym pokarmem, lub piciem.

Jeśli ból zęba się nieustannie nasila, niezależnie od pory dnia, a także sprawia problemy w czasie opłukiwania jamy ustnej, to na pewno potrzebne jest leczenie kanałowe.


To samo dotyczy zęba, który obumarł i na którym rozwinęła się zmiana okołowierzchołkowa. Warto skonsultować się w przypadku występowania powyższych objawów ze swoim stomatologiem. Lekarz dentysta doradzi to, czy i kiedy leczenie kanałowe jest konieczne.

Leczenie endodontyczne, a bezpieczeństwo

Leczenie kanałowe co do zasady jest zabiegiem bezpiecznym, wszystko zależy od tego, jak dobrze zostanie on wykonany. Często szczególnie w Internecie znaleźć można informacje na temat tego, że leczenie zwiększa ryzyko pojawienia się nowotworu.

Jest to nieprawda, ponieważ leczenie kanałowe zmniejsza ryzyko pojawienia się raka. Podobne mity dotyczą tego, że takie leczenie może powodować choroby krążenia, gdzie w rzeczywistości zmniejsza ryzyko takich dolegliwości. Wbrew opiniom to właśnie nieleczone zęby są przyczyną wielu chorób, ponieważ bakterie mogą przenosić się w inne części organizmu.


Warto pamiętać o tym, że w czasie leczenia może dojść do różnych komplikacji. Mając to na uwadze należy korzystać z tego rodzaju usług, tylko wtedy kiedy leczenie kanałowe jest konieczne. Dzisiejsza stomatologia to dziedzina prężnie rozwijana. To dzięki temu wszelkie zabiegi są przeprowadzane z zachowaniem bezpieczeństwa pacjenta, jak i stomatologa.