Wybielanie zębów – jak długo się utrzymuje?
Przebarwienia na zębach nie prezentują się dobrze pod względem estetycznym i są skutkiem stosowania różnych używek, takich jak papierosy, herbata oraz kawa.
Na czym polega wybielanie zębów?
W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się wybielanie zębów. Należy pamiętać, żeby ten zabieg wykonywać w sprawdzonym i renomowanym gabinecie dentystycznym, który od wielu lat działa na rynku. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do wybielania zębów. Dlatego pierwszym etapem jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu przez stomatologa, którego zadaniem jest zbadanie jamy ustnej pacjenta.
Jednym z najczęstszych przeciwwskazań jest oczywiście próchnica, którą najpierw trzeba wyleczyć, a dopiero później można zdecydować się na wybielanie zębów. Oprócz próchnicy często wymienia się także stan zapalny dziąseł oraz paradontozę. Wybielanie zębów nie jest również wskazane u kobiet w ciąży, a także wtedy, gdy pacjent ma uczulenie na substancje znajdujące się w preparatach wybielających.
Metody profesjonalnego wybielania zębów
Należy również pamiętać, żeby nie wykonywać wybielania u pacjentów poniżej 16 roku życia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że czasami zmiany chorobowe na zębach nie są widoczne gołym okiem. Dlatego lekarz stomatolog powinien wykonać odpowiednie badania i użyć właściwych narzędzi, żeby móc wykonać zabieg. Przed rozpoczęciem wybielania zalecana jest także higienizacja, czyli oczywiście skaling oraz piaskowanie. Są to zabiegi, które pomagają usunąć nie tylko osad nazębny, ale również kamień. Ich obecność sprawia, że nie jest możliwe rozjaśnienie płytki w sposób równomierny.
Kilka dni przed wybielaniem zębów należy wykonać higienizację. Wśród sposobów wybielania zębów w gabinecie dentystycznym można wyróżnić metodę gabinetową oraz nakładkową, która jest określana także jako domowa. Wybielanie zębów wykonuje się obecnie zazwyczaj przy pomocy systemu Beyond, z którego korzystają dentyści na całym świecie. Stomatolog smaruje zęby żelem wybierającym, który jest dodatkowo aktywowany dzięki lampie Beyond, która emituje zimne światło.
Efekt po wybielaniu zębów
Kuracja pomaga usunąć nawet bardzo silne przebarwienia, które występują nie tylko na powierzchni zębów, ale również wewnątrz zęby. Zabieg trwa z reguły niecałą godzinę i jest całkowicie bezpieczny. Wybielanie zębów może sprawić, że u niektórych osób pojawi się nadwrażliwość, ale dzieje się to stosunkowo rzadko, dlatego nie trzeba się tym przejmować.
Druga metoda to system Prevdent, który jednocześnie wzmacnia szkliwo i wybiela zęby. Preparat, który jest nakładany na zęby występuje w formie pianki aktywnej. Działanie produktu jest dodatkowo wzmacniane przy pomocy specjalnej lampy.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że ta metoda jest całkowicie bezpieczna i w 100% naturalna. Warto dodać, że efekty wybielania powinny utrzymać się około trzech lat. Czas może się jednak różnić w zależności od tego jak pacjent dbał o zęby po zabiegu oraz jakiej metody użyto do rozjaśniania. Śnieżnobiały uśmiech można utrzymać dłużej, ale w tym celu trzeba zmienić swój obecny styl życia. Warto też korzystać z past wybielających, które cechują się dużą skutecznością.