Piłowanie zębów u dentysty
Piłowanie zębów w ostatnich latach stało się bardzo popularnym zabiegiem wykonywanym w wielu gabinetach stomatologicznych oraz ortodontycznych. Jest on skuteczną metodą leczenia lekkich stłoczeń zębów. Wiele osób wykonuje go również w celu poprawienia wyglądu poszczególnych zębów. Piłowanie zębów u dentysty polega bowiem na delikatnym spiłowaniu niewielkiej części powierzchni stykowej zęba. Jak przebiega proces piłowania zębów? Czy jest to bezpieczny zabieg? Kiedy można go wykonać? Odpowiedzi na wszystkie postawione wyżej pytania znajdziesz w tym artykule.
Na czym polega piłowanie zębów?
Piłowanie zębów najczęściej określane jest mianem pionowej redukcji szkliwa zębów stałych. W wielu gabinetach stomatologicznych oraz ortodontycznych zabieg ten określany jest również mianem strippingu.
Piłowanie zębów u dentysty polega na redukcji szkliwa zębów na ich powierzchniach stycznych, czyli w miejscach, w których sąsiadują one z zębami obok. Zabieg wykonywany jest zazwyczaj w celu leczenia stłoczeń zębów. Przeprowadzenie takiego zabiegu wymaga bardzo dużej ostrożności. W przypadku każdego zęba istnieją bowiem granice redukcji szkliwa i przekroczenie takiej granicy może wiązać się z całkowitym uszkodzeniem szkliwa i odsłonięciem zębami, co z kolei może wiązać się z bardzo dużym bólem oraz koniecznością usunięcia zęba w wielu przypadkach.
Zabieg strippingu wykonuje się bardzo często w połączeniu z leczeniem ortodontycznym. Skuteczne leczenie stłoczeń zębów wymaga bowiem w wielu przypadkach spiłowania ich w punktach stycznych. Taki zabieg można wykonać zarówno w trakcie leczenia ortodontycznego, jak i przed nim. W niektórych przypadkach wykonanie strippingu przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego może przyczynić się do skrócenia czasu potrzebnego na przeprowadzenie pełnego leczenia ortodontycznego. Bardzo często pomaga również uniknąć usunięcia zębów przedtrzonowych, w przypadku niektórych wad zgryzu.
Kiedy należy poddać się piłowaniu zęba?
Istnieje wiele wskazań do poddania się zabiegowi strippingu. Piłowanie zębów u dentysty wykonuje się zazwyczaj w przypadku leczenia małych i średnich stłoczeń obu łuków zębowych. Metoda ta wykazuje się bardzo dużą skutecznością w przypadku leczenia stłoczeń i potrafi być skutecznym wsparciem leczenia ortodontycznego.
Kolejnym wskazaniem do wykonania tego zabiegu może być obecność dużych dysproporcji w szerokości zębów. Taką dysproporcję oblicza się na podstawie specjalnych wskaźników ortodontycznych. Lekarz ortodonta za pomocą odpowiednich narzędzi określa odpowiednie wymiary zębów, które pozwolą na uzyskanie harmonii łuków zębowych.
Istnieje również wiele innych wskazań do wykonania zabiegu piłowania zębów. Stripping może być doskonałą metodą na korekcję małych niedociągnięć po przeprowadzonym zabiegu ortodontycznym. Bardzo często zdarza się, że efekt po zdjęciu aparatu ortodontycznego nie jest w 100% satysfakcjonujący. Wówczas doświadczony stomatolog lub ortodonta może przeprowadzić zabieg piłowania zębów, aby ręcznie poprawić ułożenie zębów w łuku.
Czy piłowanie zębów jest szkodliwe?
Wiele osób zastanawia się nad bardzo istotną kwestią, którą jest szkodliwość strippingu. W internecie można znaleźć wiele zapytań dotyczących tego, czy piłowanie zębów jest bezpieczne. Odpowiadając na pytanie – stripping nie jest zabiegiem szkodliwym oraz nie przyczynia się do osłabienia zębów. Stripping może mieć nawet korzystny wpływ na kondycję zębów, ponieważ zęby w procesie remineralizacji wzmacniają swoją strukturę. Proces ten jest możliwy, dzięki związkom fluoru zawartym w ślinie. Wspierają one proces odbudowy szkliwa. Ponadto lekarze po wykonaniu zabiegu strippingu zalecają stosowanie past z fluorem, co dodatkowo przyczynia się do wzmocnienia szkliwa po zabiegu. Piłowanie zębów u dentysty nie sprawia również, że zęby stają się bardziej podatne na próchnicę. Stripping nie uszkadza również dziąseł, ponieważ redukcja szkliwa następuje wyłącznie w obrębie korony klinicznej. Jest to część zęba widoczna w jamie ustnej i w naturalnym rowku dziąsłowym. Lekarz wykonujący zabieg strippingu bardzo uważa na to, aby przyczep dziąsła do zęba pozostał nienaruszony.
Podsumowując, piłowanie zębów u dentysty jest zabiegiem w pełni bezpiecznym i praktycznie pozbawionym skutków ubocznych. Nie wpływa on na zwiększenie podatności zębów na próchnicę oraz nie zwiększa ich wrażliwości. Odpowiednio przeprowadzony zabieg strippingu pozwala się pozbyć problemów ze stłoczeniami zębów i może stanowić doskonałe uzupełnienie leczenia ortodontycznego. Spiłowane zęby dzięki związkom fluoru zawartym w ślinie i zalecanych przez lekarza pastach do zębów przyczyniają się do odbudowy i wzmocnienia szkliwa, dlatego nie należy obawiać się nadwrażliwości zębów po zabiegu. Warto jednak pamiętać o tym, że prawidłowe wykonanie tego zabiegu wymaga dużego doświadczenia oraz ostrożności. W związku z tym należy pamiętać o tym, aby udać się do renomowanego specjalisty. Przed umówieniem się na zabieg strippingu należy zapoznać się z opiniami dotyczącymi danego specjalisty.