Jak uzupełnić braki zębów?
Utrata zęba nie jest wyłącznie problemem estetycznym. Niestety wiele osób to lekceważy i uznaje, że z wiekiem normalna staje się stopniowa utrata uzębienia. Postęp technologii i rozwój stomatologii dają obecnie ogromne możliwości. Można skutecznie uzupełniać braki zębów. Warto to zrobić jak najszybciej w celu uchronienia się przed szeregiem negatywnych konsekwencji. Pora dowiedzieć się, jak uzupełnić braki zębów.
Jak ukryć brak zębów?
Przyczyn powstawania braków zębowych jest wiele. Niestety zęby stałe nie odrastają w przeciwieństwie do mlecznych. Trzeba wobec tego jak najlepiej o nie dbać. Bardzo często za utratę uzębienia odpowiada próchnica. Ważne jest wobec tego regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego. Profilaktyka to podstawa, aby móc we wczesnym stadium znaleźć nieprawidłowości i je zniwelować. Nieleczona próchnica może doprowadzić do całkowitej utraty uzębienia. Lepiej zastanowić się nad tym, jak temu zapobiec, aby nie musieć potem myśleć, jak uzupełnić braki zębów. Do ich utraty może dojść na skutek urazu szczęki, chorób przyzębia, uszkodzeń mechanicznych. Jeśli ktoś chce uchronić się przed poważniejszymi problemami, to powinien jak najszybciej przystąpić do leczenia ubytków.
Niestety nawet pojedynczy ubytek staje się problemem. Zębom zaczyna brakować stabilności, z czasem dochodzi do wypadania kolejnych. Trzeba liczyć się z problemami z żuciem, bólem szczęki i głowy. Pojawiają się wady wymowy, problemy gastryczne na skutek niedokładnie pogryzionego jedzenia. Brak zębów to również prosta droga to skrzywienia pozostałych, wad zgryzu, zmarszczek mimicznych, opadania kącików ust, zmian konturu twarzy i efektu wysuniętej żuchwy. Warto wobec tego uzupełnić powstałe braki w uzębieniu. Można to zrobić za pomocą mostu protetycznego, protezy, implantów. W pierwszej kolejności należy udać się z problemem do gabinetu stomatologicznego, a lekarz na podstawie oceny stanu jamy ustnej przedstawi dostępne możliwości i doradzi najskuteczniejsze rozwiązanie dla danego pacjenta.
Jak uzupełnić braki zębów?
Jeśli kogoś interesuje, jak uzupełnić braki zębów, to powinien pomyśleć nad implantami. Jest to obecnie najlepszy sposób. Niestety trzeba liczyć ze sporymi kosztami. Jeśli jednak doszło do utraty korony zęba, korzenia lub jego części, to implanty stają się idealnym rozwiązaniem. Będzie to wieloletnia inwestycja. Implanty są niezwykle wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i próchnicę. Zrastają się z kością, świetnie imitują prawdziwe zęby. Tytan jest w pełni bezpieczny dla organizmu.
Nie zawsze trzeba sięgać po bardzo inwazyjne rozwiązania. W wielu przypadkach świetną opcją będą licówki. Mają one postać bardzo cienkich nakładek, które przykleja się do powierzchni zębów przy użyciu specjalnego kleju stomatologicznego. Za pomocą licówek możliwe staje się zakamuflowanie rozmaitych niedoskonałości typu pęknięcia, oszczerbienie. Do wyboru są różne rodzaje nakładek, dzięki czemu dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego. Za najmniej trwałe uznaje się modele kompozytowe, mające tendencję do zmieniania barwy. Najlepszym rozwiązaniem będą licówki porcelanowe, ale są one niestety drogie.
Jak uzupełnić braki zębów? – za pomocą koron i protez
W przypadku braku zębów można pomyśleć o założeniu mostu protetycznego. Jest to rodzaj protezy, która świetnie sprawdza się przy wielu ubytkach. Jeśli ktoś stracił kilka zębów blisko siebie, to most protetyczny będzie wspaniałym rozwiązaniem. Może być on wykonany z rozmaitych materiałów. Most porcelanowy to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż implanty. Można również liczyć na szybsze uzupełnienie powstałych ubytków. Założenie mostu protetycznego jest także związane z mniejszym dyskomfortem. Innym rozwiązaniem będzie proteza ruchoma. Jeśli ktoś z jakichś powodów nie chce mieć jej zamocowanej na stałe, to warto pomyśleć o takim wariancie. W przypadku protezy ruchomej możliwe jest jej wynajmowanie każdego dnia. Nie ma również problemu z utrzymaniem w czystości. Proteza ruchoma to bardzo szybki sposób na zakamuflowanie braku zębów. Trzeba tylko mieć na uwadze konieczność wymieniania protezy na inny model ze względu na zmiany zachodzące w jamie ustnej.
Stomatolog może zaproponować pacjentowi przy braku uzębienia korony na zęby. Wybór jest spory, wszystkie modele koron działają na podobnej zasadzie. Jeśli dojdzie do poważnego uszkodzenia zęba, złamania lub ukruszenia, to warto pomyśleć o założeniu koron. Czasem nie uda się uratować szkliwa, ulegnie ono erozji. Jeśli jednak korzeń będzie zdrowy i w nienaruszonym stanie, to wystarczy zastosować koronę. W ten sposób będzie można cieszyć się pięknym uzębieniem. Najczęściej wybór pada na model porcelanowy ze względu na to, że wygląda naturalnie, jest niezwykle wytrzymały. W pierwszej kolejności potrzebny będzie skan zębów, następnie w programie komputerowym stomatolog zaprojektuje optymalny szkielet korony. Gotowy element można już przymocować do zęba za pomocą specjalnego cementu stomatologicznego. Ogromną zaletą jest to, że korona będzie służyć przez długi czas. Jest odporna na działanie czynników zewnętrznych.