Czy ząb wyleczony kanałowo może boleć?

Leczenie kanałowe to ostatnia deska ratunku w przypadku zepsutego zęba, gdy nie można już go w żaden sposób uratować. Możliwe staje się uchronienie przed ekstrakcją. Trzeba jednak liczyć się z tym, że mogą wystąpić dolegliwości bólowe po leczeniu kanałowym. Sam zabieg jest bezbolesny ze względu na zastosowane znieczulenia. Jeśli jednak przestanie działać, mogą pojawić się dodatkowe objawy. Pora odpowiedzieć na pytanie, czy ząb wyleczony kanałowo może boleć.

Czy ząb wyleczony kanałowo może boleć?

Wiele osób zastanawia się, czy ząb wyleczony kanałowo może boleć. Każdy reaguje inaczej, ale dolegliwości bólowe pojawiają się u wielu pacjentów. U niektórych ból może wystąpić dopiero przy nacisku, czyli podczas żucia lub szczotkowania. Zdarza się także, że dolegliwości towarzyszą w trakcie mówienia. Trzeba liczyć się z tym, że ból zęba po leczeniu kanałowym może utrzymywać się przez dłuższy czas, nawet do kilku dni. U niektórych dolegliwości nie ustępują przez kilka tygodni. Ból jest normalną reakcją, gdyż podczas leczenia następuje podrażnienie tkanek. Jeśli jednak dochodzi do nasilenia objawów, należy zgłosić się do stomatologa. Jeżeli występuje ból silny, pulsujący, wręcz przeszywający, może świadczyć on o powikłaniach pozabiegowych.

Czy ząb po leczeniu kanałowym może się zepsuć?

Wiedząc już, czy ząb wyleczony kanałowo może boleć, należy zastanowić się, czy możliwe jest jego zepsucie się. Często wynika to z niedokładnego oczyszczania kanałów lub nieprawidłowego wypełnienia. Czasem konieczne jest ponowne leczenia kanałowe. Ma to miejsce w przypadku pominięcia kanału zębowego, pozostawienia w nim narzędzia endodontycznego, pominięcia korzenia, niedokładnego oczyszczenia. Powtórne leczenie kanałowe jest niestety trudniejsze i nie ma gwarancji, że zakończy się powodzeniem. Konieczna może okazać się ekstrakcja. Niewyleczone zakażenie jest niezwykle problematyczne. Niestety może dojść do przeniesienia go od korzenia do sąsiadujących zębów. Bakterie próchnicowe mogą przenikać wzdłuż wypełnionego kanału. Jest to prosta droga do powstania nowych infekcji. Wskazaniem do powtórnego leczenia kanałowego są też perforacje komory i korzenia zęba. Kluczowe staje się wobec tego prawidłowe opracowanie i wypełnienie kanałów.

Jak uśmierzyć ból zęba po leczeniu kanałowym?

Nie ma już wątpliwości odnośnie tego, czy ząb wyleczony kanałowo może boleć. Pojawia się wobec tego pytanie, w jaki sposób ulżyć sobie w cierpieniu. Najszybciej będzie wziąć leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Rozwiązanie to sprawdza się przy uporczywych dolegliwościach. Najczęściej po leczeniu kanałowym sięga się po preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych z ibuprofenem, ketoprofenem. Można także sobie pomóc chłodnymi kompresami. Okłady z lodu przykłada się do skóry twarzy w okolicy zęba. Dużym udogodnieniem będą kompresy żelowe, które schładza się w lodówce. Kolejną propozycją są płukanki ziołowe. Można przygotować je samodzielnie z szałwii, tymianku i goździków. Są również gotowe płyny do płukania ust.