W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się koronki na zeby porcelanowe. Warto na wstępie wyjaśnić, że korona dentystyczna w protetyce to po prostu nakładka na ząb, która umożliwia rekonstrukcję zębów zniszczonych na skutek próchnicy lub skomplikowanego leczenia kanałowego.

Koronki porcelanowe – zalety i wady tego rodzaju koronek

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że korony mogą być mocowane zarówno na naturalnych, jak i sztucznych korzeniach zębów. Jeśli chodzi o korzenie sztuczne to mowa tu oczywiście o implantach oraz odbudowie protetycznej. Należy pamiętać, że korona na zębie odtwarza jedynie jego widoczną część i jest uzupełnieniem protetycznym stałym. To oznacza, że nie można korony samodzielnie wyjąć do czyszczenia. Głównym zadaniem korony jest ochrona wewnętrznych tkanek zęba. W protetyce pełni przede wszystkim funkcję ochronną i wzmacniającą, a do tego ma świetne walory estetyczne. Warto podkreślić, że korona na zęby może być wyprodukowana z materiału porcelanowego lub ceramicznego. Znacznie częściej wykorzystywane są koronki na zeby porcelanowe, które nie wywołują uczuleń i wyglądem przypominają szkliwo. Ich zaletą jest także to, że nie powoduje ciemnienia przyległych tkanek. Warto udać się do dobrego dentysty, który zadba o to, żeby kolor korony dentystycznej nie różnił się od naturalnego odcienia zębów. Wadą koronek porcelanowych jest to, że są niestety podatne na pękanie. Warte uwagi są też korony porcelanowe na podbudowie z metalu, które rzadziej pękają i są bardziej elastyczne. Trzeba jednak podkreślić, że niektóre stopy metalu mogą wywoływać uczulenia. Dostępne są również korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu, które są wytrzymałe, dobrze przylegają, a do tego wyglądają naprawdę naturalnie.

Jak przebiega zabieg zakładania koronki na ząb?

Nie da się ukryć, że wielu pacjentów boi się zabiegu zakładania korony. Właśnie dlatego warto dokładnie przeanalizować, jak przebiega cały proces. Dokładne spiłowanie zęba jest oczywiście pierwszym etapem. Istotne jest to, żeby o 1-2 mm zmniejszyć powierzchnię zęba. Nie trzeba w ogóle obawiać się bólu, ponieważ zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym. Kolejny etap to już wykonanie wycisku, lekarz musi przygotować odcisk szczęki oraz żuchwy. Wycisk przeciwstawny również będzie potrzebny i to na jego podstawie korona jest przygotowywana w specjalnym laboratorium. Do tego czasu pacjent powinien otrzymać koroną tymczasową, która przeważnie wykonana jest z akrylu. Gdy korona dla pacjenta jest już gotowa to wystarczy dopasować ją do zęba i przykleić. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się mały dyskomfort, ponieważ w jamie ustnej obecne będzie ciało obce. Indywidualną kwestią jest okres przyzwyczajania się, czyli adaptacji, ale z reguły nie trwa to długo.

Ceny koronek na zęby – ile trzeba zapłacić za piękny uśmiech?

Ceny koronek na zęby uzależnione są od użytego sprzętu oraz materiału. Zdecydowanie najdroższe są korony pełnoceramiczne, które kosztują 1000-1500 zł. Trochę tańsze są uzupełnienia ceramiczne na metalu, za które trzeba zapłacić 700-900 zł. Istnieje też opcja uzyskania gotowej protezy tego samego dnia, kiedy miała miejsce pierwsza wizyta. Taką koronę przygotowuje się w technologii cyfrowego projektowania CAD/CAM, ale jej koszty są dużo większe. Protezy tego typu niestety nie są refundowane przez NFZ. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jakie zalety mają koronki na zeby porcelanowe.