Prostowanie zębów, zabiegi wybielające i wiele innych sposobów na poprawę wyglądu uzębienia wymagają sporo poświęcenia. Noszenie aparatu ortodontycznego to niemałe utrudnienie na co dzień oraz efekty, na które zwykle czeka się miesiącami lub latami. Podobnie jest z wybielaniem zębów – nie zawsze ostateczny wygląd szkliwa odzwierciedla oczekiwania.

Sposobem na uzyskanie pięknego uśmiechu w bezbolesny i szybki sposób jest założenie licówek. Czym charakteryzują się tego typu nakładki? Jakie są ich rodzaje? W jakich przypadkach sprawdzają się najbardziej? Jakie dają efekty końcowe i czy ich cena jest przystępna?

Licówka – charakterystyka

Co to jest licówka? Licówki są cienkimi, pojedynczymi nakładkami na zęby, które przykleja się do przedniej strony uzębienia (inaczej licowa strona zębów). Licówka ma za zadanie odzwierciedlić naturalne uzębienie, nadając mu pożądany kształt oraz kolor. Nakładki – w zależności od tego, z jakiego materiału zostały wykonane – mogą okazać się dobrym wyborem dla osób, które chcą bezboleśnie i szybko poprawić ogólną prezencję swoich zębów.

Wyróżnia się kilka typów nakładek. Są wśród nich akrylowe, kompozytowe, ceramiczne i porcelanowe. Pierwszy rodzaj licówek zwykle stosuje się tymczasowo, podczas oczekiwania na nakładki z trwalszych materiałów. Kompozytowe są stosunkowo tanią opcją poprawy uzębienia, która wymaga wymiany po kilku latach. Ceramiczne wyróżniają się większą trwałością niż wcześniej wspomniane licówki kompozytowe.

Bardziej też przypominają naturalne uzębienie i ograniczają osadzanie się kamienia na płytce. Nakładki porcelanowe są najcieńsze ze wszystkich. Cechuje je największa trwałość oraz odporność na odbarwienia i tworzenie się osadu na zębach. Są też najdroższe.

Kiedy się zdecydować na licówki?

W jakich przypadkach licówki są dobrym rozwiązaniem? Wiele osób decyduje się na ich założenie ze względu na posiadanie małych wad zgryzu, diastemy, ukruszonego zęba, nieestetycznych przebarwień, które trudno wybielić lub widocznych wypełnień. Dobrze dobrane nakładki mogą znacznie poprawić ogólny wygląd uzębienia. Nie zaleca się jednak ich zakładania w przypadku występowania stanów zapalnych jamy ustnej, próchnicy lub bruksizmu. Decyzję o wstawieniu licówek zawsze powinno skonsultować się z lekarzem stomatologiem, który informuje o wszelkich aspektach „za i przeciw”.

Licówka – cena

Założenie licówek przebiega w bezbolesny sposób, przez co wiele osób przekonuje się do tego typu sposobu na poprawę wyglądu uśmiechu. Nakładki wykonywane są bardzo precyzyjnie, by idealnie pasowały do danej osoby. Cały proces ich zakładania zwykle trwa 2-3 wizyty u stomatologa. Chcąc założyć licówki na całe uzębienie, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 10-25 tysięcy złotych. Pojedyncze nakładki – w zależności od materiału, z którego zostały wykonane – można nabyć w cenie od ok. 300 do 1500 złotych.

Cennik jest bardzo zróżnicowany w obrębie różnych placówek stomatologicznych. Niemały wydatek wynika z tego, że licówki są inwestycją na lata – zapewniają piękny uśmiech przez długi okres.