Demineralizacja szkliwa u dziecka
O zęby należy dbać. Szczególnie jest to ważne w przypadku dzieci. Odpowiednia higiena jamy ustnej zabezpieczy przed wieloma zagrożeniami i pozwoli na piękny uśmiech. Usuwanie z powierzchni zębów osadzającej się tam płytki nazębnej pozwoli na uniknięcie demineralizacji szkliwa. W wyniku tego procesu dochodzi do odwapnienia szkliwa oraz dodatkowo do utraty takich biopierwiastków jak magnez oraz fosfor. To prosta droga do próchnicy oraz czasochłonnego leczenia uzębienia dziecka. Uniknąć problemów można poprzez regularne mycie zębów oraz używanie właściwych środków czyszczących, co pozwoli na odpowiednią remineralizację szkliwa i jego wzmocnienie.
Demineralizacja szkliwa – co to oznacza?
Cennym składnikiem wchodzącym w skład kości, jak też zębów jest wapń. To minerał istotny zwłaszcza w fazie wzrostu młodego organizmu. Ważne zatem jest, żeby zapewnić jego właściwą podaż w pożywieniu. Niedobór tego pierwiastka może przyczyniać się do demineralizacji, czyli odwapnienia szkliwa, które jest zbudowane z wytrzymałej tkanki, najtwardszej w całym organizmie ludzkim. Proces ten polega na uwalnianiu przede wszystkim jonów wapnia oraz fosforanów ze szkliwa, zębiny i cementu. Minerały zostają z nich usunięte pod wpływem działania kwasów wytwarzanych przez bakterie rozwijające się na płytce nazębnej. W skutek tego działania twarda powierzchnia szkliwa zębów ulega uszkodzeniom. Jest słabsza, powstają w niej szczeliny i po pewnym czasie może się tam rozwinąć próchnica.
Jakie są objawy demineralizacji szkliwa?
Zapobieganie problemom z uzębieniem należy zacząć od wczesnego wykrycia symptomów demineralizacji. Pierwszy objaw jaki towarzyszy procesowi odwapnienia szkliwa sygnalizowany jest przez pojawiające się na powierzchni zębów białe plamki lub niewielkie kropki. Te białe, kredowe przebarwienia są dobrze widoczne na szkliwie. Pojawiają się na nim także szczeliny i uszczerbki, które powodują nadwrażliwość zębów. Objawia się to zwłaszcza podczas spożywania gorących i zimnych posiłków. Podczas jedzenia może też pojawić się intensywny ból. Uszkodzenia na powierzchni zębów są łatwym miejscem do osiadania resztek z posiłków i żerowania bakterii, co sprzyja rozwojowi próchnicy.
Przy wykryciu nawet niewielkich zmian na szkliwie należy udać się do dentysty. Potraktowanie poważnie pierwszych objawów demineralizacji odgrywa bardzo ważną rolę dla zdrowia zębów. Oczywiście liczy się również stosowanie zbilansowanej diety będącej źródłem wapnia oraz fosforu, a także innych cennych dla organizmu składników odżywczych. Nie należy też zapominać o właściwej higienie jamy ustnej, co uchroni przed poważniejszymi uszkodzeniami uzębienia.
Przyczyny demineralizacji szkliwa
– Bakterie i cukry proste – cukry proste są doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. Te z kolei wpływają na tworzenie kwasów, które uwalniają jony wapnia ze szkliwa.
– Niedobory minerałów i witamin.
– Podeszły wiek – starzenie się człowieka wpływa na osłabienie struktury kości, w tym także zębów.
– Nieprawidłowa higiena jamy ustnej – brak regularnego szczotkowania zębów powoduje, że na szkliwie gromadzi się płytka nazębna, bardzo łatwo też o infekcje i stany zapalne w obrębie jamy ustnej. Czynniki te wpływają na namnażanie się bakterii i rozwój próchnicy.
– Farmaceutyki – do nieprawidłowości dochodzi w skutek przyjmowania przez pacjenta antybiotyków w trakcie chorób, a także leków steroidowych na astmę.
– Schorzenia układu pokarmowego – na osłabienie szkliwa wpływają takie choroby jak np. refluks jelitowo-żołądkowy.
– Wymioty – kwas żołądkowy wydalany wraz treścią żołądka wpływa na odwapnienie zębów.
– Metale ciężkie – w wyniku zatrucia.
– Fluoroza – szkliwo może być uszkadzane w skutek wysokiej zawartości fluoru w spożywanym pożywieniu i wypijanej wodzie.
Demineralizacja szkliwa u dzieci
Organizm dziecka, a przede wszystkim kości i zęby podlegają ciągłemu rozwojowi. Posiadają niezbyt dużą ilość minerałów, natomiast zawierają większe ilości wody. Mają jeszcze słabą strukturę, co oznacza że są bardziej narażone na działanie bakterii i podatne na odwapnienie. Warto też wiedzieć, że na jakość szkliwa wpływa również okres życia płodowego. Dlatego dobrze, żeby matki dbały w tym czasie o dostarczanie swojemu organizmowi odpowiednich dawek właściwych składników odżywczych.
Jak zapobiegać demineralizacji szkliwa?
W zachowaniu zdrowia zębów ważnych jest kilka czynników. Szkliwo bardzo dobrze remineralizuje wapń. Natomiast dieta bogata w cukry może prowadzić do szybszego rozwoju próchnicy. Po spożyciu produktów o kwaśnym smaku należy przepłukać jamę ustną płynami do płukania ust, żeby utrzymać prawidłowe pH. Podczas mycia uzębienia warto używać past o odpowiednim stężeniu fluoru. Należy regularnie chodzić do dentysty, który usunie ze szkliwa kamień nazębny, a także poddawać się zabiegom fluoryzacji.
Jakie są domowe sposoby na wzmocnienie szkliwa?
We własnym zakresie przede wszystkim powinniśmy pamiętać o prawidłowych nawykach higienicznych oraz o odpowiedniej diecie. Warto zatem postawić na szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie i używać pasty z fluorem, która zabezpieczy szkliwo przed bakteriami. Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych korzystajmy z nici dentystycznych. Pamiętajmy, że płyny do płukania ust pomagają w utrzymaniu zdrowia całej jamy ustnej. Jeśli chodzi o dietę, to dobrze jest spożywać produkty bogate w wapń, czyli białe sery oraz jogurty naturalne. Lepiej natomiast unikać słodyczy oraz napojów gazowanych.
Leczenie próchnicy i wypełnianie ubytków w zębach mlecznych
Już małe dzieci należy przyzwyczajać do wizyt w gabinecie stomatologicznym. O mleczaki warto dbać, ponieważ mają one wpływ na jakość zębów stałych.
Jedną z metod leczenia uzębienia mlecznego jest borowanie i wypełnianie odpowiednim materiałem dla odbudowy szkliwa. Stosuje się też ozonowanie, które jest rozwiązaniem dużo bardziej komfortowym i mniej bolesnym. Podczas zabiegu na ząb nakłada się specjalny kapturek, a po wszystkim jest on pokrywany płynem, który działa bakteriobójczo.
Leczenie próchnicy u malucha może też być przeprowadzone laserowo. Tkanki, na których rozwinęła się próchnica są napromieniowywane, a następnie wypełniane odpowiednim preparatem.
Jak dieta i niedobór wapnia oraz witaminy D wpływają na uzębienie dziecka
To co dziecko spożywa ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Dieta bogata w wapń pozwala na prawidłowy wzrost kości i zębów. Minerał ten to podstawowy budulec szkliwa oraz zębiny. Niedobór wapnia w organizmie jest przyczyną demineralizacji, a w późniejszym czasie również próchnicy. Do prawidłowego wchłaniania wapnia w tkanki niezbędna jest witamina D. Odgrywa ona kluczową rolę w utrzymaniu na właściwym poziomie gospodarki wapniowo-fosforanowej i jest ważna dla utrzymania odpowiedniego zdrowia kości.
Braki obydwu tych składników w organizmie prowadzą do zaburzeń rozwojowych zębów i skutkują nieprawidłowym wykształcaniem się szkliwa. Taki stan prowadzi do próchnicy, wywołuje nadwrażliwość uzębienia i dolegliwości bólowe.
Właściwa podaż witaminy D i wapnia wpływa również na zdrowie całego organizmu. Zwiększa jego odporność, zapobiega infekcjom np. układu oddechowego. Wzmacnia strukturę kości chroniąc dzieci przed wystąpieniem krzywicy.
Higiena jamy ustnej i jej wpływ na zdrowe zęby mleczne
Jeśli od najmłodszych lat będziemy przyzwyczajać dzieci do codziennej pielęgnacji uzębienia, wtedy nauczą się systematycznie dbać o higienę jamy ustnej. W tym celu dobrze jest skonsultować się ze stomatologiem lub higienistką dentystyczną, ponieważ ci specjaliści podpowiedzą jakie są najlepsze techniki mycia zębów oraz jakich past warto używać.
Ważne jest, żeby rodzice pokazywali swoim pociechom jak pielęgnować uzębienie i nauczyli, że to ważna kwestia dla zdrowia całego organizmu. Regularne szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie przy wykorzystaniu past z fluorem jest bardzo dobrym sposobem w zapobieganiu powstawania próchnicy. Oczywiście pasty powinny być odpowiednie do wieku dziecka, żeby nie doszło do fluorozy.
Warto również nauczyć dziecko posługiwania się szczoteczką przy usuwania resztek pokarmowych, zwłaszcza z trudno dostępnych miejsc wokół zębów. Codzienna pielęgnacja jamy ustnej pozwoli również na ochronę dziąseł i języka przed wystąpieniem stanów zapalnych i infekcji. Doskonale w tym zakresie sprawdzą się płyny do płukania ust. Wykazują się one właściwościami bakteriobójczymi, dzięki czemu zniwelują ryzyko rozwoju chorób zębów i dziąseł.