Diastema – aparat ortodontyczny

Diastema aparat ortodontyczny

Zęby powszechnie uważane są za trwałe i mocne, radzą sobie z ogromnymi obciążeniami. To prawda, są one w stanie przez całe lata znosić wielkie siły, które na nie oddziałują, lecz nie oznacza to wcale tego, że są one niezniszczalne i wolne od defektów. O próchnicy, paradontozie czy innych problemach wszyscy wiedzą stosunkowo dużo. Mało kto jednak wie, czym jest diastema i jak sobie z nią poradzić. Diastema aparat ortodontyczny — co należy wiedzieć o tej chorobie i sposobie jej leczenia?

Jaki aparat ortodontyczny na diastemę?

Oczywiście nie można przejść do omawiania metod leczenia diastemy, jeśli najpierw nie dowiemy się, czym ona tak w ogóle jest. Co to za przypadłość i czy stanowi w ogóle jakieś istotne zagrożenie?
Jak się okazuje, jest to po prostu przerwa między zębami, a konkretniej mówiąc górnymi jedynkami. Z jakiego powodu pojawia się taka szpara? Tak naprawdę nie wiemy, gdyż przyczyn może być bardzo wiele. Zdecydowanie najczęściej jest to cecha genetyczna, którą dziedziczymy po jednym z rodziców. Może się jednak zdarzyć i tak, że diastema pojawi się w wyniku podawania dziecku nieodpowiedniego smoczka lub też zbyt długiego karmienia piersią.

Bez względu jednak na powód, diastema może być dość sporym problemem. Najczęściej wiąże się ona z zaburzeniem estetyki zębów, spadkiem pewności siebie, a czasem także wadą wymowy i wadą zgryzu. Nic więc dziwnego, że chcemy się jej jak najszybciej pozbyć. Diastema aparat ortodontyczny — czy to dobre połączenie? Oczywiście tak, lecz na uwadze należy mieć to, że musi to być aparat stały. W przypadku takiej wady zgryzu stosowanie aparatu ruchomego może się po prostu nie sprawdzić.

Ile trwa zamykanie diastemy aparatem?

Skoro wiemy już, czym jest ta przypadłość i jak można się jej pozbyć, warto poznać na ten temat nieco więcej szczegółów. Diastema aparat ortodontyczny stały — jak długo trwa leczenie?
Nie da się ukryć, że większość pacjentów interesuje to, jak szybko pozbędą się niechcianej przerwy między zębami. Czy w przypadku takiego leczenia efekty uzyska się szybko, czy może jednak należy uzbroić się w cierpliwość? Choć nie jest to tak długi okres, jak gruntowne naprawianie zgryzu, co często zajmuje wiele lat, to jednak nie można powiedzieć, że diastemę usuwa się szybko. Należy bowiem nastawić się na przynajmniej 3-4 miesiące noszenia stałego aparatu. Po tym czasie szpara między zębami powinna zostać usunięta.

Ile kosztuje aparat ortodontyczny na diastemę?

Choć diastema to naprawdę duży problem dla wielu osób, to jednak sporo z nich po prostu godzi się z taką wadą ze względu na ograniczenia finansowe. Ludzie z diastemą uważają bowiem, że jej usunięcie aparatem będzie bardzo kosztowne i nie będą mogli sobie na to pozwolić. Czy faktycznie jest to tak kosztowne leczenie?
Jak się okazuje, choć wydatek nie jest specjalny duży, to jednak nie jest to również błahostka. Szacuje się bowiem, że należy przygotować minimum 2 tysiące złotych, aby usunąć przerwę między zębami przy pomocy aparatu. Efekt jest na szczęście trwały, więc jest to jednorazowy wydatek.