Ekstyrpacja kanału
W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się „ekstyrpacja kanału „. Miazga jest żywą strukturą zęba, w której umieszczone są nerwy oraz naczynia krwionośne. Warto mieć na uwadze, że nie tylko odżywiają, ale również unerwiają zęba. Należy pamiętać, że drobnoustroje chorobotwórcze mogą doprowadzić do zakażenia miazgi zęba i wywołać stan zapalny. Nie można zwlekać z podjęciem leczenia, ponieważ konsekwencje mogą być tragiczne.
Ekstyrpacja – nowoczesna metoda leczenia kanałowego
Wyróżniamy dwa różne zabiegi, których celem jest pozbycie się z kanałów zęba miazgo chorobowo zmienionej, a do tego zainfekowanej drobnoustrojami. Te zabiegi to „ekstyrpacja kanału ” oraz dewitalizacja zęba. Starszą metodą i rzadziej stosowaną jest dewitalizacja, która polega na zatruwaniu miazgi zęba i usuwaniu jej po 1-2 tygodniach. Dawniej znieczulenie miejscowe nie było tak skuteczne jak teraz, więc elementem diagnostyki był ból podczas zabiegu uśmiercania miazgi. W ten sposób lekarz mógł ocenić, czy miazga zainfekowana bakteriami została całkowicie usunięta z kanałów zębowych. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest „ekstyrpacja kanału „, a także podpowiemy, kiedy warto ją wykonać. Ekstyrpacja to sposób leczenia endodontycznego miazgi zęba zmienionej chorobowo. Na początku trzeba przeprowadzić badanie kliniczne oraz diagnostykę radiologiczną. Dawniej wykorzystywana była głównie dewitalizacja, która polegała na umieszczeniu preparatu zawierającego paraformaldehyd na obnażoną miazgę zęba. Prowadziło to oczywiście do stopniowego jej obumierania, a zabieg wykonywany był w znieczuleniu miejscowy. Minusem był fakt, że proces zatruwania miazgi zęba generował przeszywający ból, który potrafił utrzymywać się nawet kilka dni. Bez środków przeciwbólowych praktycznie nie dało się wytrzymać. Kolejnym etapem było usunięcie martwej miazgi i wypełnienie kanału.
Dlaczego warto się zdecydować na ekstyrpację miazgi?
Postęp technologiczny sprawił, że obecnie możemy korzystać z nowoczesnych rozwiązań, o których dawniej byśmy nawet nie pomyśleli. „Ekstyrpacja kanału ” także odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg może być również przeprowadzi w sedacji, ale tylko w określonych przypadkach i na specjalne życzenie pacjenta. Całkowita bezbolesność zabiegu jest standardem niezależnie od zastosowanego znieczulenia. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych lekarzy, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Lekarz endodonta wykorzystuje mikroskop, który pozwala precyzyjnie opracować wszystkie kanały zębowe. Długość kanałów można dokładnie określić endometrem, a to też ma wpływ na dużą precyzję działania. Leczony ząb należy odizolować od środowiska jamy ustnej przy pomocy koferdamu. Chodzi przede wszystkim o to, żeby wykluczyć możliwość przedostania się drobnoustrojów do opracowywanych kanałów zęba. Kanały zęba są dokładnie płukane antyseptycznymi preparatami podczas opracowywania. Kanały należy szczelnie wypełnić na całej długości, a później zweryfikować to diagnostyką radiologiczną. Wypełnienie kompozytowe to oczywiście ostatni etap. Ekstyrpacja miazgi zęba to niezwykle precyzyjna metoda leczenia, która wyklucza powikłania charakterystyczne dla dewitalizacji. Nie trzeba się również martwić o toksyczne działanie preparatu wykorzystywanego do uśmiercania miazgi. Taki preparat działa nie tylko na zęby i jamę ustną, ale także na cały organizm. Wysokich umiejętności od lekarza stomatologa wymaga endodontyczne leczenie patologicznie zmienionej miazgi zęba poprzez zabieg ekstyrpacji przy użyciu mikroskopu oraz reszty nowoczesnych urządzeń. Żeby nabyć umiejętności trzeba najpierw skończyć specjalizację z zakresu endodoncji, a później jeszcze odpowiednie kursy.
Podsumowanie
Odpowiednie wyposażenie gabinetu w wysokiej klasy sprzęt jest niezbędne, żeby stosować metodę ekstyrpacji. Niezwykle ważną rolę odgrywa także diagnostyka radiologiczna. To wszystko sprawia, że lekarz jest w stanie podczas jednej wizyty przeprowadzić zabieg ekstyrpacji. Bardziej skomplikowane przypadki mogą skutkować koniecznością przedłużenia leczenia. Chodzi tu przede wszystkim o duże zmiany martwicze oraz zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Dzieci stanowią pewien wyjątek w sposobie leczenia patologicznie zmienionej miazg. Czasami niezbędne jest wykonanie tak zwanej amputacji przyżyciowej. Należy pamiętać, że jest to skomplikowana metoda, która wymaga konsultacji z doświadczonym lekarzem endodontą. Jedną z nowszych metod stosowanych przy leczeniu kanałowym jest „ekstyrpacja kanału”. Polega na pozbyciu się żywej miazgi z zęba, ale bez jej uśmiercania. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że podczas jednej wizyty można wykonać ekstyrpację kanału i leczenie kanałowe. Niezbędne narzędzia to mikroskop oraz endometr, który służy do pomiaru długości kanału. Należy pamiętać, że lekarze stomatolodzy coraz rzadziej stosują dewitalizację. Wynika to z faktu, że paraformaldehyd zawierają środki dewitalizujące. Jest to substancja, która działa toksycznie na ząb oraz jego okolice. Dodatkowo nie zawsze jest to w 100% skuteczny sposób. Całkowity czas trwania leczenia jest główną różnicą pomiędzy obiema metodami leczenia.