Prawidłowa higiena jamy ustnej, a w szczególności zębów zapobiega wystąpieniu wielu poważnych chorób w tej części ciała. Należą do nich między innymi: afty, zapalenie dziąseł, opryszczkowe zapalenie gardła, grzybica, próchnica zębów oraz paradontoza. Dlatego też warto dowiedzieć się, jak ustrzec się przed tymi schorzeniami, które oprócz dolegliwości i dyskomfortu powodują przewlekły i silny ból i ile kosztuje leczenie paradontozy.

Co to jest paradontoza

Do jednych z poważniejszych chorób zębów i dziąseł należy parodontoza, czyli choroba przyzębia, będąca skutkiem nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, osłabienia organizmu i złej diety, a w częstych przypadkach również jako spuścizna genetyczna.
Zapalenie przyzębia klasyfikujemy w czterech rodzajach:

  • typowe – zdecydowanie najbardziej powszechne, dotykające aż 70% ogółu chorych. Ten rodzaj prowadzi do wysunięcia się z dziąseł szyjek zębowych i rozchwiania zębów, co skutkuje ich samoczynnym wypadaniem,
  • gwałtownie postępujące – to schorzenie występuje u około 5 procent chorych, ale rezultat choroby jest taki sam, jak w przebiegu typowym. Objawia się przede wszystkim zapaleniem dziąseł i zanikiem kości wyrostka zębodołowego,
  • młodzieńcza paradontoza – objawia się u młodych ludzi około 13 roku życia. Niezauważona w porę prowadzi do zniszczenia kości i nieodwracalnych ubytków. Jej rozwój następuje niezwykle szybko, a dotyka około 1 procenta pacjentów,
  • przedpokwitaniowe – to bardzo poważne schorzenie, występujące już u czteroletnich dzieci. Jest wynikiem niedbałości w kwestii właściwej higieny jamy ustnej i zębów.

Objawy, symptomy i przyczyny paradontozy

Symptomy paradontozy są dość wyraźne, zaczynają się powtarzającym w krótkim czasie zapaleniem dziąseł, aftami oraz nieświeżym oddechem. W sytuacji wystąpienia takich objawów należy natychmiast udać się do stomatologa, bowiem jest to jeszcze najlepszy moment na zatrzymanie postępu choroby, która pociąga za sobą spore koszty leczenia, dlatego lepiej wcześniej zorientować się ile kosztuje leczenie paradontozy.

Główną przyczyną powstania paradontozy jest nagromadzenie się płytki nazębnej tuż przy dziąsłach, co powoduje powstanie stanu zapalnego. W razie niezareagowania na ten stan, proces postępuje dalej, powoli odsłaniają się szyjki zębowe, a następnie — stopniowo wysuwają się zęby z zębodołów. To stadium chorobowe jest już praktycznie nie do zatrzymania, a jego konsekwencją jest wypadnięcie, bądź konieczność usunięcia zębów.

Leczenie paradontozy – cena

Leczenie początkowego stadium paradontozy nie jest ani łatwe, ani szybkie – wymaga cierpliwości ze strony pacjenta, jego nieustępliwości i regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Ponieważ jednak, leczenie paradontozy tylko opóźnia moment konieczności usunięcia zębów, takie leczenie może być dość kosztowne. Jakie więc to zabiegi i ile kosztuje leczenie paradontozy?


Pierwszym zabiegiem jest tak zwany scaling, czyli usuwanie płytki nazębnej. Innym zabiegiem jest usunięcie starych stałych protez zębowych, powodujących gromadzenie się kamienia na sąsiadujących zębach. Kolejny zabieg to szynowanie, czyli unieruchomienie zębów przy pomocy specjalnej szyny, zapobiegającej ich dalszemu rozchwianiu. Inne bardziej popularne zabiegi, to:

  • piaskowanie,
  • fluoryzacja,
  • płukanie kieszonki dziąsłowej i aplikowanie do niej leku,
  • usuwanie złogów metodą ultradźwięków i tym podobne.

Ceny zabiegów w poszczególnych gabinetach stomatologicznych różnią się, więc trudno jest jednoznacznie określić ile kosztuje leczenie paradontozy. Dlatego można przyjąć, że większość zabiegów ma podobne ceny, które w przybliżeniu wynoszą:

  • zabieg z zastosowaniem ultradźwięków – około 150 złotych,
  • ręczne usuwanie złogów pod dziąsłowych – od 50 złotych,
  • piaskowanie (1 łuk zębowy) około 140 złotych,
    fluoryzacja (1 łuk zębowy) – od 80 złotych,
  • pakiet: skaling i piaskowanie – od 250 złotych,
  • leczenie nadwrażliwości (1 ząb) – około 40 złotych.