Podczas noszenia aparatu ortodontycznego bardzo ważna jest właściwa higiena jamy ustnej. To od niej zależy prawidłowy przebieg procesu leczenia oraz właściwy czas jego trwania. Czyszczenie zębów w tym okresie nie należy do łatwych. W aparacie ortodontycznym w szczelinach i zakamarkach zamków dochodzi do gromadzenia się resztek pokarmowych. Dość trudno jest je usunąć za pomocą standardowej szczoteczki, co może doprowadzić do pojawienia się płytki nazębnej i w konsekwencji wystąpienia próchnicy. Istnieje też duże ryzyko chorób dziąseł. Dlatego ważne jest, żeby podczas leczenia ortodontycznego zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę i używać jej po każdym posiłku. To zapewni dobrą kondycję zębów i wpłynie na przyspieszenie terapii. Jak zatem dbać o higienę jamy ustnej i na co szczególnie należy zwrócić uwagę?

Higiena zębów i aparatu ortodontycznego – do czego przyda się lusterko?

Podczas spożywania posiłków, resztki jedzenia mogą utkwić między zamkami i innymi częściami aparatu ortodontycznego. Usunięcie ich sprawia trudność i może być powodem gromadzenia się kamienia nazębnego oraz wystąpienia próchnicy. Poza tym fragmenty pożywienia osadzone na aparacie i tkwiące między zębami nie wyglądają estetycznie, dlatego wiele osób nie decyduje się jeść poza domem. Jednak to nie musi być problemem. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w lusterko dentystyczne i mieć je zawsze przy sobie. Po spożyciu posiłku będzie można szybko stwierdzić, czy aparat ortodontyczny wygląda schludnie, bez resztek pokarmowych pomiędzy jego zakamarkami. Dodatkowo taki sprzęt przyda nam się również do kontroli stanu uzębienia i pomocy w utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej.

Higiena jamy ustnej ze stałym aparatem ortodontycznym

Na czas leczenia ortodontycznego należy przestrzegać wskazówek udzielonych przez ortodontę. Dotyczą one użytkowania aparatu, a także higieny jamy ustnej. Dzięki temu terapia będzie przebiegać prawidłowo, a jej okres nie ulegnie wydłużeniu. Podczas noszenia aparatu ortodontycznego zwiększa się ryzyko wystąpienia próchnicy, czy też chorób przyzębia. Spożyty pokarm może utkwić w zakamarkach aparatu stałego tak, że trudno jest go usunąć. Dlatego zęby należy myć po każdym posiłku. Szczotkowanie powinno być przeprowadzone w sposób delikatny. Zbyt mocne szorowanie może bowiem doprowadzić do uszkodzenia części aparatu ortodontycznego, przez co nie będzie on spełniał swojego zadania, a leczenie nie przyniesie spodziewanych efektów. Trzeba też zwrócić uwagę na to, żeby dokładnie czyścić powierzchnię zębów. Szczoteczka powinna posiadać wgłębienie, co pozwoli na dotarcie w każde miejsce między zamkami aparatu. Podczas higieny jamy ustnej zaleca się też używanie specjalnej nitki z mikrowłoskami oraz irygatora, żeby dokładnie oczyścić z resztek pokarmów przestrzenie międzyzębowe. Dobrym pomysłem będzie stosowanie płynów do płukania jamy ustnej.

Jak dbać o zęby w zdejmowanym aparacie ortodontycznym?

Istotną kwestią jest to, żeby nie spożywać posiłków w trakcie noszenia ruchomego aparatu ortodontycznego. Jeść powinno się przeważnie tylko po jego zdjęciu. Po każdym użyciu aparat  należy poddać czyszczeniu. Służą do tego szczoteczki kątowe, jednopęczkowe oraz specjalnie  przeznaczone do protez zębowych. Po zdjęciu, aparat należy przechowywać w pojemniczku z dala od wilgoci.
Zęby powinno się myć po każdym posiłku. U dzieci stosuje się metodę Fonesa, która polega na wykonywaniu ruchów szorujących po powierzchniach zgryzowych zębów oraz okrężnych po ściankach warg i całym obszarze języka. Natomiast u osób dorosłych najlepiej sprawdzi się metoda roll. Polega ona na tym, że włosie szczoteczki ustawia się pod kątem 45˚ do powierzchni zębów. Następnie należy nią wykonywać ruchy obrotowo-wymiatające od dziąsła w kierunku korony zęba. Natomiast powierzchnie żujące oczyszcza się ruchami okrężnymi.

Jak często myć zęby z aparatem ortodontycznym?

Ortodonci zalecają, żeby podczas leczenia ortodontycznego dbać o higienę jamy ustnej co najmniej dwa razy dziennie. Dodatkowo warto myć zęby, także po każdym posiłku zwracając szczególną uwagę na pozbycie się resztek pokarmowych, które mogą utkwić w zakamarkach zamków.

Ile czasu poświęcić na czyszczenie aparatu ortodontycznego i mycie zębów?

Przyjmuje się, że na higienę jamy ustnej dobrze jest poświęcić 2-3 minuty podczas każdego mycia. Natomiast w przypadku aparatu stałego ten czas może być nieco dłuższy. Ortodonci zalecają, żeby każdy ząb czyścić przynajmniej przez 10 sekund. Ważne jest, żeby ta czynność była wykonywana dokładnie.

Czym czyścić zęby? Specjalne szczoteczki i nici dentystyczne

Do czyszczenia zębów podczas noszenia aparatów ortodontycznych służą specjalne nici dentystyczne. Od zwykłych różnią się sztywniejszym i cienkim początkiem, co pozwala na łatwiejszą możliwość wsunięcia między zęby, a drut. Natomiast dalsza część nici, dzięki temu, że jest miękka i grubsza, doskonale spełnia swoją rolę podczas czyszczenia. W trakcie mycia należy używać dwóch rodzajów szczoteczek. Jedną ze specjalną wnęką do dokładnego oczyszczenia zamków aparatu, a drugą wąską, ze spiczastym zakończeniem pozwalającym na penetrację przestrzeni międzyzębowych.