Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że afty są nie tylko bardzo małe, ale również bolesne. Należy mieć świadomość, że mogą pojawić się u osób w różnym wieku bez względu na płeć. W zdecydowanej większości przypadków jest to konsekwencja drobnych urazów w jamie ustnej. Ludzie bardzo często zastanawiają się, jak szybko pozbyć się afty.
Afta – co to jest?
Afty w najprostszym możliwym ujęciu są zmianami, które pojawiają się w obrębie jamy ustnej. Występują w charakterze nadżerek, albo owrzodzeń. Warto wiedzieć, że w zdecydowanej większości są niewielkie, jednak w niektórych przypadkach ich rozmiary mogą dochodzić do kilku centymetrów. Godny uwagi jest fakt, że tego rodzaju zmiany są spowodowane infekcją wirusową. Oznacza to tym samym, że nie ma możliwości, by zarazić się nimi.
Należy mieć świadomość, że w jamie ustnej przeważnie są one zlokalizowane na śluzówce warg czy policzków. Mogą jednak pojawić się także pod językiem lub na języku. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wspomniane wcześniej nadżerki mogą tworzyć większe skupiska lub występować pojedynczo. Nie można zapomnieć, że czas ich zwalczania jest bardzo zróżnicowany. Niektóre można pokonać w ciągu kilku dni. Z kolei inne będą utrzymywały się nawet przez kilka tygodni.
Jak się objawia afta?
Warto wiedzieć, że charakterystycznym objawem będzie dyskomfort w trakcie jedzenia, picia czy mówienia. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że zdecydowana większość osób zastanawia się, jak szybko pozbyć się afty. Najpierw jest to niewielka okrągła zmiana, która występuje w grupie lub punktowo. Następnie po upływie 1-2 dni zacznie się pokrywać białym nalotem. Ponadto wokół niej pojawi się rumień. Należy mieć świadomość, że znaczna większość osób zmaga się z aftami małymi. Są to bowiem bolesne i niewielkie zmiany, które jednak bardzo szybko będą ustępowały.
Przeważnie znikną w ciągu 14 dni od momentu wystąpienia. Oczywiście bardziej uciążliwe będą duże afty. Ich średnica może bowiem dochodzić do 1 cm. W znacznej większości przypadków będą utrzymywały się na powierzchni błony śluzowej ponad 2 tygodnie. Godny uwagi jest również fakt, że po ich wystąpieniu w miejscu rany może pojawić się blizna.
Kuracja afty
Jak szybko pozbyć się afty? Jest to znacznie prostsze zadanie, niż mogłoby się wydawać. Wymaga jednak nie tylko systematyczności, ale również zadbania o zdrowe nawyki. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo bardzo efektywnych preparatów na omawiane afty. Dostępne są nie tylko w postaci past czy sprejów, ale również żeli czy płynów do płukania jamy ustnej.
Nie tylko zdezynfekują one ewentualne zmiany, ale również pomogą w ich gojeniu. Możliwe jest w ten prosty sposób zredukowanie objawów w ciągu kilku dni. Oczywiście całkowite zaleczenie aft będzie wymagało zdecydowanie więcej czasu. Nie można oczywiście zapomnieć o wyeliminowaniu przyczyn wspomnianego problemu. Rekomendowane jest przede wszystkim o dokładne zadbani o higienę jamy ustnej. Należy pamiętać o zdrowej diecie.