W gabinetach stomatologicznych coraz więcej pacjentów skarży się na problem nadwrażliwości zębów. Zdrowy ząb jest osłaniany przez dziąsła i szkliwo. Natomiast utrata szkliwa lub wszelkiego rodzaju ubytki powodują, że nadwrażliwe szyjki zębowe każdego dnia dają o sobie znać.

Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwe szyjki zębowe są problemem, który przeszkadza ludziom w normalnym funkcjonowaniu. Sprawiają, że spożywanie pokarmów słodkich lub kwaśnych czy picie napojów zimnych i ciepłych jest połączone z bólem. Nadwrażliwość jest najczęściej spowodowana odsłanianiem się szyjek, które są spowodowane przez poniższe czynniki:

  • kamień nazębny i zapalenia dziąseł,
  • stosowanie szczoteczek o twardych włóknach, które dodatkowo podrażniają dziąsła,
  • niepoprawna technika szczotkowania zębów,
  • stosowanie past, które nadmiernie ścierają szkliwo i mogą powodować nadwrażliwość,
  • wiek – u osób starszych dziąsła często cofają się samoczynnie.

Odsłonięte szyjki zębowe powodują, że dziąsła stają się bardzo wrażliwe na dotyk. Warto także wiedzieć, że nadwrażliwe szyjki zębowe mogą być początkiem próchnicy korzenia. Nadwrażliwość oznacza ból, który wywołują bodźce zewnętrzne. Dlatego też osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów mają taki problem z jedzeniem słodyczy i kwaśnych produktów oraz z piciem gorącej herbaty i zimnych napojów. Co więcej ostry ból jest zazwyczaj odczuwalny także przy myciu zębów, a dziąsła mogą często krwawią. Niestety nadwrażliwość i odsłanianie szyjek zębowych jest pierwszym etapem, by zęby zaczęły wypadać. Odsłonięte szyjki zębowe są bowiem przyczyną ruszania się zębów, które są bardziej narażone na wszelkie urazy i częściej wypadają.
Nadwrażliwość zębów, jak wcześniej wspomniano, może być skutkiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Gdy niedokładnie myje się zęby na ich powierzchni odkłada się płytka nazębna, która składa się z bakterii. Po jakimś czasie płytka ta przekształca się w kamień nazębny, który w głównej mierze powoduje odsłanianie szyjek zębowych i nadwrażliwość zębów.

Leczenie nadwrażliwości szyjek zębowych

Dla uniknięcia nadwrażliwych szyjek zębowych bardzo ważna jest profilaktyka. Warto zapoznać się z zasadami prawidłowej higieny jamy ustnej. Trzeba myć zęby systematycznie, by nie doprowadzić do powstania kamienia nazębnego. Nie bez znaczenia jest także stosowanie odpowiednio miękkich szczoteczek do zębów i past, dzięki którym można przeciwdziałać nadwrażliwości.
Kolejnym krokiem w leczeniu nadwrażliwych zębów może być zastosowanie odpowiednich preparatów oraz wykonywanie zabiegów stomatologicznych, które zniwelują kamień nazębny. Jednym z takich zabiegów jest scaling. Dzięki profilaktyce i leczeniu stomatologicznemu można znieść nadwrażliwość zębów i prowadzić normalne, komfortowe życie.

Pasta na nadwrażliwość

Jak wspomniano wcześniej, profilaktyka może w dużej mierze zniwelować problem nadwrażliwych szyjek zębowych. Warto więc wybrać odpowiednią szczoteczkę, by cieszyć się znów pięknym uśmiechem, bez bólu przy jedzeniu i piciu. Szczoteczka powinna być niskiej lub średniej twardości. Dobrym wyborem będą też szczoteczki elektryczne, gdyż wstrzymują one ruchy, jeśli szczoteczka zostanie przyciśnięta do zębów zbyt mocno. Oprócz szczoteczki należy wyposażyć swoją łazienkę w specjalne pasty dedykowane wrażliwym zębom, które w swoim składzie posiadają substancje wspomagające w leczeniu podrażnień w jamie ustnej. Dobrym wyborem będą też płyny do płukania z fluorem i nici dentystyczne, dzięki którym można oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Te wszystkie produkty pomogą utrzymać jamę ustną w należytym porządku i dzięki temu przeciwdziałać wrażliwości zębów.

Nadwrażliwość szyjek zębowych jest bardzo częstą przypadłością. Warto więc dbać o podstawową higienę jamy ustnej, by zminimalizować ryzyko wystąpienia tych nieprzyjemnych objawów.