Hemisekcja zęba co to jest?

Hemisekcja zęba co to jest?

Popularnym zabiegiem stomatologicznym jest hemisekcja zęba co to jest i dlaczego warto go wykonać. Polega na częściowym usunięciu zęba, a dokładniej korzenia z częścią korony. Chodzi przede wszystkim o to, żeby odseparować chorą część zęba od zdrowej. Zdrowa część zostanie wykorzystana jako baza do odbudowy protetycznej.

Hemisekcja – co to?

Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych stomatologów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Hemisekcję wykonuje się z reguły, gdy zęby są już bardzo zniszczone i nie ma możliwości leczenia kanałowego. Podstawowych zasad higieny jamy ustnej uczymy się od dziecka, ale niestety później wiele osób się do nich nie stosuje. Należy pamiętać o codziennym szczotkowaniu zębów. Najlepiej robić to po każdym posiłku, ale jeśli nie mamy takiej możliwości to przynajmniej dwa razy dziennie. W przeciwnym wypadku może być potrzebna hemisekcja zęba co to jest wyjaśnimy poniżej. Hemisekcja wykonywana jest na przedtrzonowcach oraz trzonowcach, czyli zębach wielokorzeniowych. Wskazaniem do zabiegu są także stany zapalne wierzchołków korzeniowych oraz złamanie pionowe zęba. Gdy leczenie zachowawcze jest już niemożliwe to wtedy lekarz proponuje pacjentowi hemisekcję. Wśród najpopularniejszych wskazań do zabiegu można wymienić: nieprawidłowe leczenie endodontyczne, ubytki kości, złamanie zęba lub korzenia oraz duże zmiany próchnicowe. Należy jednak pamiętać, że przeciwwskazania do przeprowadzenia hemisekcji również istnieją. Nie jest ich wiele, ale lepiej o nich wiedzieć. Nie można przeprowadzać hemisekcji, gdy zęby są mocno rozchwiane, a także gdy leczenie endodontyczne zostało wykonane nieprawidłowo w dwóch korzeniach. Przeciwwskazaniem jest także brak możliwości odtworzenia zęba protetycznie. Hemisekcja to niezwykle czasochłonny i poważny zabieg. Dla pacjentów przygotowane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne. Warto zwrócić uwagę na fakt, że pacjent może wybrać rodzaj znieczulenia. Znieczulenie ogólne jest bardziej skuteczne, ponieważ pacjent jest całkowicie nieświadomy. To sprawia, że nie doświadcza żadnego bólu, ponieważ nic nie czuje. Bezpośrednio po zabiegu nie można nic jeść, ani spożywać zimnych i gorących napojów. Po zabiegu może się pojawić ból zęba lub opuchlizna, jednak nie należy się tym zbytnio przejmować. Gdy znieczulenie przestanie działać to wystarczy wziąć środki przeciwbólowe, które są dostępne do kupienia bez recepty w aptece. Oczywiście nie są one tak silne, ale pomogą przynajmniej w małym stopniu uśmierzyć ból. Jeśli ból będzie trwał dłużej niż kilka dni to trzeba jak najszybciej zgłosić się do dentysty i opisać swój przypadek. Może się okazać, że niezbędna będzie antybiotykoterapia. W walce z bólem może się okazać pomocny również zimny okład. Należy pamiętać, że zabieg hemisekcji jest dosyć drogi.

Hemisekcja – jak przebiega?

Cena jest uzależniona od renomy gabinetu, regionu oraz doświadczenia lekarza. Zazwyczaj jest to koszt 600-1500 zł. Wybór klinik stomatologicznych jest bardzo duży, dlatego nawet wymagający klienci powinni być zadowoleni. Postęp technologiczny poszedł mocno do przodu i obecnie możemy korzystać z rozwiązań, o których dawniej byśmy nawet nie pomyśleli. Dzisiejsza stomatologia skupia się na ratowaniu naturalnego uzębienia pacjenta. Należy pamiętać, że najważniejsza jest profilaktyka, ponieważ lepiej zapobiegać, niż później leczyć. Przynajmniej raz na pół roku warto udać się na kontrolę dentystyczną, żeby stomatolog sprawdził stan naszego uzębienia. Kilkadziesiąt lat temu stomatologia nie była tak rozwinięta i wiele zębów było skazanych na usunięcie. W dzisiejszych czasach takie zęby udaje się jeszcze wyleczyć. Wyleczone zęby naturalne są bazą dla odbudowy protetycznej. Warto podkreślić, że nawet najdroższy i najdoskonalszy implant wypada gorzej w zestawieniu z naturalnym, własnym zębem.

Postępowanie po zabiegu hemisekcji zęba

Hemisekcja jest jednym z zabiegów, których celem jest uratowanie zęba zniszczone przez mechaniczny uraz lub próchnicę. Hemisekcja zęba co to jest polega na usunięciu chorej części zęba i pozostawieniu zdrowej. Zdrowa część zęba jest idealną podstawą dla protetycznej odbudowy. Zabieg wykonuje się na zębach wielokorzeniowych, czyli trzonowym oraz przedtrzonowym. Czasami nie ma już możliwości leczenia kanałowego, gdy zęby uległy znacznemu zniszczeniu. Inne choroby zębów i przyzębia oraz zmiany w obrębie korzeni to także wskazania do wykonania zabiegu. Można śmiało powiedzieć, że jednym z najbardziej czasochłonnych i najtrudniejszych zabiegów stomatologicznych jest hemisekcja zęba co to jest i na czym tak naprawdę polega wyjaśniamy w artykule. Warto dodać, że odbudowę w postaci wkładu koronowo-korzeniowego wykonuje się na zdrowej części korony pozostawionej w jamie ustnej. Najpierw lekarz stomatolog powinien wykonać zdjęcie radiologiczne. Później ząb jest znieczulany miejscowo, żeby pacjent nie odczuwał bólu. Chora część zęba jest odcinana przy pomocy wiertła, a później usuwana przy użyciu kleszczy.

Gdzie przeprowadzić hemisekcję zęba

Należy pamiętać, żeby usunąć ząb dokładnie z korzeniem. Po zabiegu niezbędne jest jeszcze założenie szwów. Leczeniu endodontycznemu poddaje się zdrową część korony, która została w jamie ustnej. Wkład koronowo-korzeniowy powinien być osadzony po upływie 6 tygodni, natomiast korona protetyczna po kolejnych 4 tygodniach. W ten sposób otrzymujemy pełnowartościową odbudowę, dzięki które komfort jedzenia oraz higieny jamy ustnej znacząco się podniesie. Odpowiednia diagnostyka radiologiczna jest niezbędna przed hemisekcją. To właśnie na podstawie diagnostyki stomatolog ocenia, czy ząb może kwalifikować się do zabiegu. Warto mieć na uwadze, że procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Część zęba, która jest zniszczona i zainfekowana usuwana jest przy użyciu specjalnego wiertła. Lekarz stomatolog powinien również przekazać pacjentowi zalecenia dotyczące higieny jamy ustnej po zabiegu. Hemisekcję zęba najlepiej przeprowadzić w sprawdzonej klinice, która ma pozytywne opinie. Warto dodać, że zabieg trzeba przeprowadzić w osłonie antybiotykowej. Po przeczytaniu artykułu hemisekcja zęba co to jest masz już trochę większą wiedzę na ten temat.