Nikt z całą pewnością nie zaprzeczy, że jednym z najważniejszych akcesoriów używanych do higieny jamy ustnej jest szczoteczka do zębów. Coraz częściej jednak dostrzegane są jej minusy i niedoskonałości w postaci problemów z dotarciem do szczelin między zębami. Szukając rozwiązania tego problemu, bardzo często polecany jest irygator do zębów. Jak on działa i z jakiego powodu powinno się go używać?

Czy warto używać irygatora do zębów?

Zanim przejdzie się do tego, jak działa irygator do zębów, na samym początku dowiedzieć się trzeba, czy warto się nim w ogóle zainteresować. Czy jest to przydatne urządzenie, czy może dodatkowy gadżet, który raczej nie przysporzy sukcesów w walce z chorobami zębów?
Jak się okazuje irygator to naprawdę ciekawe i warte posiadania urządzenie. Jest ono w stanie wyczyścić wszystkie zakamarki pomiędzy zębami, a to pozwala uniknąć wielu naprawdę poważnych chorób. Co jednak bardzo ważne, irygator nie jest używany w zastępstwie szczoteczki, lecz razem z nią. Obie te formy mycia zębów wzajemnie się uzupełniają i jedynie ich jednoczesne używanie pozwala zmaksymalizować efekty czyszczenia zębów.

Jak działa irygator?

Skoro wiadomo już, że używanie tego urządzenia jest bezsprzecznie zalecane, trzeba teraz przejść do kolejnej spawy, czyli poznania zasady funkcjonowania irygatora. Jak działa irygator do zębów?
Jest to urządzenie, którego działanie polega jedynie na wytwarzaniu silnego strumienia wody. Woda pod odpowiednim ciśnieniem kierowana jest na zęby, a dzięki temu istnieje możliwość wypłukania z nich całego zanieczyszczenia. Oczywiście ciśnienie jest tak dobrane, aby nie stanowiło żadnego zagrożenia dla szkliwa zębów. Jest ono jednak na tyle silne, aby wszystkie zanieczyszczenia z nawet najmniejszych zakamarków zostały wypłukane i usunięte.

Jak można się łatwo domyślić, na rynku dostępne są różne rodzaje irygatorów. Najprościej można je podzielić na modele stacjonarne i przenośne. Te pierwsze są większe i zasilane z gniazdka elektrycznego. Irygatory przenośne są w pełni mobilne, małe, lekkie i zasilane z akumulatora.

Czy irygator usuwa kamień?

Wiemy już, jak działa irygator do zębów, a także poznaliśmy powody, dla których warto go stosować. Na sam koniec dowiedzieć się jeszcze trzeba, jakie są jego możliwości. Czy irygator jest w stanie usunąć np. kamień nazębny?

Kamień to nadmiernie nagromadzona płytka, która osadza się na zębach i stanowi poważne zagrożenie dla dziąseł. Wiele osób zastanawia się, czy stosując irygator, można się jej pozbyć.
Przy pomocy irygatora z łatwością można usunąć z zębów bakterie, resztki jedzenia, a także płytkę nazębną. Jeśli będzie się korzystało z mocniejszego modelu stacjonarnego, istnieje także możliwość oderwania od powierzchni zębów delikatnego kamienia. Wiedzieć jednak trzeba, że w przypadku zaniedbanych zębów, które pokryte są grubszą warstwą płytki nazębnej, nawet najlepszy irygator nie będzie w stanie pomóc. Dzięki regularnemu stosowaniu taki kamień po prostu się na zębach nigdy nie pojawi.