Leczenie wad zgryzu u dzieci

Leczenie wad zgryzu u dzieci

Wady zgryzu nie powinny być bagatelizowane, bo wraz z wiekiem problem zacznie się pogłębiać i wystąpią negatywne konsekwencje. Okazuje się, że problemy z uzębieniem ma aż połowa dzieci w wieku szkolnym, dlatego należy podjąć odpowiednie kroki w celu ich zniwelowania. Pozostaje udać się do ortodonty, który oceni stan jamy ustnej i wdroży odpowiednie leczenie. Kluczowa staje się oczywiście profilaktyka, aby nie dopuścić do rozwoju wad zgryzu.

Wady zgryzu u dzieci

Wady zgryzu są czymś powszechnym u dzieci, dotyczą nieprawidłowego ustawienia zębów, czasem problemy obejmują całe łuki zębowe. Krzywe uzębienie nie jest wyłącznie defektem kosmetycznym, powinno się wdrożyć leczenie ortodontyczne. Wyróżnia się wiele rodzajów wad zgryzu, w zależności od ułożenia zębów. W przypadku zbyt mocno wysuniętej dolnej wargi mówi się o przodozgryzie. Z kolei jeśli zęby przednie się nie stykają, to występuje zgryz otwarty.

Inną wadą jest zgryz głęboki, który można poznać po nachodzeniu na siebie siekaczy, co skutkuje skróceniem dolnej części twarzy. Jest także zgryz krzyżowy, który odnosi się do zachodzenia zębów dolnych na górne. U niektórych dzieci obserwuje się poszerzenie szczęki lub jej zwężenie, co niestety ma negatywny wpływ na przeżuwanie, mocno utrudnia wykonywanie tej czynności. Mowa jest tutaj o wadzie w postaci zgryzu przewieszonego. Do najczęstszych wad zgryzu u dzieci zalicza się stłoczenie zębów, szparowatość, zatrzymanie zębów, brak zawiązków zębowych.

Przyczyny

Przyczyn rozwoju wad zgryzu u dzieci może być wiele, pojawiają się one w wyniku nieprawidłowej budowy, niewłaściwego położenia kości szczęki i żuchwy. Jeżeli układ łuków zębowych jest nieprawidłowy, to niestety trzeba liczyć się z wystąpieniem rozmaitych konsekwencji. U niektórych dzieci do wad zgryzu dochodzi już w łonie matki, czyli są wrodzone. Niektóre czynniki zewnętrzne także sprawiają, że nieprawidłowości pojawiają się później, czyli u narodzonych dzieci. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że przyczyną wady zgryzu może być przyjmowanie niektórych leków przez ciężarną, niewłaściwe karmienie, poród kleszczowy, ssanie kciuka i warg, stosowanie nieprawidłowego smoczka, oddychanie przez usta, bruksizm, gryzienie przedmiotów.

Na czym polega leczenie wad zgryzu u dzieci?

Leczenie wad zgryzu u dzieci jest zwykle łatwe i relatywnie szybkie, najczęściej nie ma nawet potrzeby wprowadzenia retencji. Istotne staje się, aby regularnie odwiedzać stomatologa, który wykryje nieprawidłowości we wczesnym stadium i zaproponuje najlepszy plan działania. Leczenie wad zgryzu u dzieci polega przede wszystkim na założeniu aparatu ortodontycznego, który może być stały, ruchomy lub czynnościowy.

W niektórych przypadkach dotyczy to zaawansowanych wad w budowie narządów jamy ustnej, przez co konieczne staje się wdrożenie leczenia chirurgicznego. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się przezroczyste nakładki ortodontyczne, które zmienia się co dwa tygodnie. Można je znajdować podczas spożywania posiłków i szczotkowania zębów, co przekłada się na dużych komfort i ułatwia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.