Prawidłowa higiena jamy ustnej to droga do zdrowego i pięknego uśmiechu. Niestety, nie wystarczy samo szczotkowanie zębów – również ważne jest nitkowanie. Dlaczego jest to tak istotne w profilaktyce jamy ustnej i zębów?

Po co nitkuje się zęby?

Nalot na zębach jest wynikiem działania bakterii kwasotwórczych, które tylko czekają na to, aby znaleźć dla siebie idealną pożywkę, czyli resztki jedzenia. Co daje nitkowanie zębów? O ile szczoteczką poradzimy sobie z usunięciem nalotu z zębów, czyli płytki nazębnej wytwarzanej przez bakterie, tak przestrzenie między zębami wciąż pozostają brudne, a jeśli ktoś szczególnie ma mocno ściśnięte zęby, to w ogóle nie jest możliwe, żeby je prawidłowo oczyścić. Problem ten więc będzie powtarzał się codziennie. Tym samym bakterie wciąż mają pożywkę, nawet jeśli wcześniej umyliśmy zęby. Nitkuje się je więc przede wszystkim po to, aby nawet najmniejsze szczeliny między zębami dokładnie oczyścić z resztek jedzenia i tym samym zapobiegać pojawieniu się próchnicy i innych chorób w jamie ustnej.

Metody nitkowania zębów

Prawidłowe używanie nici dentystycznej ma na celu nie tylko oczyszczenie szczelin między zębami, ale również poniżej linii dziąseł. Do dyspozycji mamy dwa najbardziej popularne rodzaje nici dentystycznych. Są to nici nylonowe, wielowłókienkowe oraz nici PTFE, czyli z włókna pojedynczego. Pierwszy typ może być woskowany lub nie, a także mieć różny zapach, najczęściej miętowy. Może on nieco strzępić się, szczególnie przy zębach mocno przylegających do siebie. Drugi typ jest odporny na strzępienie i łatwiej daje się przesuwać między zębami. Niezależnie od rodzaju nici – jeśli będą prawidłowo stosowane, to dobrze wyczyszczą newralgiczne miejsca.

Najważniejszą kwestią jest poprawne użycie nici dentystycznej. W tym celu należy oderwać około 45 cm nici, owinąć ją między palcami środkowymi pozostawiając między nimi około 2 cm nici i napiętą wsunąć w szczelinę między zębami. Oczyszczanie odbywa się przy pomocy delikatnych ruchów w górę i w dół. Należy także ją zaginać, aby dokładnie oczyścić podstawę każdego zęba. Każdą kolejną szczelinę czyścimy przy pomocy czystego kawałka nici, aby uniknąć przenoszenia bakterii w nowe miejsce. Co daje nitkowanie zębów – stają się czyste i wolne od płytki nazębnej nawet w trudno dostępnych miejscach. Nitkowanie przeprowadza się przed umyciem zębów, aby fluor z pasty trafił również w wyczyszczone przestrzenie między zębami.

Czy warto nitkować zęby?

Jest to jedyny skuteczny sposób, aby oczyścić szczeliny między zębami. Dzięki temu usuwamy płytkę nazębną, która może prowadzić do próchnicy i innych problemów w obrębie jamy ustnej. Co daje nitkowanie zębów? Stają się zdrowsze, czyściejsze, bardziej odporne na działanie bakterii kwasotwórczych, które są bezpośrednią przyczyną próchnicy. To także skuteczny sposób na zapobieganie innym chorobom przyzębia, co również przyczynia się do lepszego ogólnego stanu zdrowia, ponieważ bakterie bardzo łatwo mogą dostać się głębiej powodując stany zapalne dziąseł, a przedostając się do krwiobiegu, również inne choroby.