Skaling to zabieg skupiający się na oczyszczeniu zębów z nagromadzonego kamienia nazębnego. Jest on bardzo popularnym zabiegiem w zakresie właściwej profilaktyki próchnicy i co najważniejsze — paradontozy. Jego wykonywanie jest stosunkowo popularne, lecz aby pomóc wam w jego zrozumieniu, przygotowaliśmy właśnie niniejszy artykuł. Na czym tak naprawdę polega skaling zębów? Czy jego wykonywanie jest tak ważne? Czy skaling jest bolesnym zabiegiem! To właśnie tego dowiecie się w dzisiejszym artykule!

Na czym polega skaling zębów?

Jak już wspomnieliśmy, skaling zębów polega na oczyszczeniu zębów z nagromadzonych złogów kamienia nazębnego. Sam kamień nazębny to nic innego jak uwapniona (stwardniała) płytka nazębna, czyli osadu gromadzonego na zębach. Skaling wykonywany w obecnych czasach wykorzystuje skaler ultradźwiękowy, czyli aparaturę emitującą ultradźwięki, które sprawiają, że kamień pęka i odpada w częściach od szkliwa. Skaling zębów jest stosunkowo prosty i praktycznie bezbolesny, jednak istnieje pewna możliwość wystąpienia dyskomfortu. Jest to realna możliwość wśród tych z pacjentów, którzy zmagają się z poważną nadwrażliwością uzębienia czy też mają obniżony próg odczuwania bólu. Skaling powinien być wykonywany przynajmniej raz na 6 miesięcy, chyba że stomatolog zaleci częstsze wykonywanie skalingu.

Dlaczego skaling jest ważny?

Skaling zębów odgrywa niezwykle ważną rolę, nie tylko pod kątem estetyki, ale co ważniejsze — pod względem czysto zdrowotnym. Obecność kamienia nazębnego na powierzchni szkliwa jest bardzo szkodliwa. Zważając na to, że kamień nazębny, który usuwany jest przez skaling składa się ze związków mineralnych, bakterii i resztek, a także złuszczonych komórek błony śluzowej, może to doprowadzić do poważnych konsekwencji. Wspomniane bakterie mogą być zarzewiem powstawania stanów zapalnych, a rozrastający się kamień będzie stopniowo odsłaniał szyjki i nawet korzenie zębów! Zęby mogą stać się rozchwiane i z czasem… wypadać z jamy ustnej!

Czy skaling zębów boli?

Jak już wspomnieliśmy skaling jest niemalże całkowicie bezbolesny, a jedynie może on spowodować drobny dyskomfort. Jednakże uważamy, że ten dyskomfort jest absolutnie do wytrzymania. Jeżeli chodzi o znieczulenie przy zabiegu, jakim jest skaling zębów, jest ono zalecane w przypadku skalingu poddziąsłowego, który jest nieco bardziej inwazyjny i działa pod linią dziąseł. Jeżeli chodzi o odczucia związane z działaniami pozabiegowymi, to bardzo możliwe jest to, że wystąpią dolegliwości takie jak drobna nadwrażliwość. To jednak naturalne następstwo i przechodzi ono maksymalnie kilku dniach. Sami widzicie — skaling to nic strasznego!