Wiele osób zastanawia się, czy po wyrwaniu zęba można wstawić implant. Należy pamiętać, że wszczep śródkostny, czyli implant, to z punktu widzenia funkcjonalności oraz estetyki, bezwzględnie najlepsza metoda do uzupełnienia braku po usunięcia zęba. W przypadku, gdy nie ma żadnych przeciwwskazań, to implantolog powinien wprowadzić implant tuż po usunięciu zęba.

Ile po wyrwaniu zęba można założyć implant?

Pacjenci zastanawiają się, czy po wyrwaniu zęba można wstawić implant. Warto podkreślić, że czas po jakim implant może zostać wszczepiony, zależał będzie głównie od wielkości korzenia oraz ilości kości dookoła. Jeżeli mamy do czynienia z zębami jednokorzeniowymi, to najczęściej można planować tego typu zabieg zaraz po usunięciu zęba. Jeżeli ząb był trzonowcem, to po jego usunięciu trzeba odczekać nawet i dziesięć miesięcy.

Przede wszystkim jest to niezbędny okres do tego, aby narosła nowa kość. Oprócz tego praktycznie zawsze niezbędne do zdiagnozowania będzie zdjęcie RTG panoramiczne uzębienia. Wszelki proces integracji będzie trwał nawet do trzech miesięcy i po takim czasie na wkręconym implancie zostanie osadzona korona. Ponadto nie można zapominać o prawidłowej higienie – w przeciwnym wypadku może wystąpić osad, a później nawet i kamień, który może uszkodzić kość wokół implantu.

Implant zaraz po usunięciu zęba

Bardzo dużo osób zastanawia się, czy po wyrwaniu zęba można wstawić implant. Należy pamiętać, że implantację jednoetapową tuż po ekstrakcji zęba można wprowadzić pod warunkiem, iż wyrostek zębodołowy będzie właściwej wielkości oraz jakości. Ponadto trzeba mieć pewność, że nie będzie wymagał uzupełniania specjalnym materiałem kostnozastępczym. Innym warunkiem jest to, że nie występuje także potrzeba wykonania zabiegu mającego na celu podnieść dno zatoki szczękowej.

Wielu dentystów decyduje się na to, żeby odroczyć okres implantacji o okres 4-6 miesięcy – inny stomatolodzy decydują się na wszczepienie implantu tuż po wykonaniu podniesienia dna zatoki szczękowej. Należy pamiętać, że wszystko zależeć będzie przede wszystkim od lekarza implantologa, który na początku zbada najpierw podłoże pod implant, żeby stwierdzić, które rozwiązanie należy wybrać. Trzeba też wspomnieć o tym, że jeśli nie występują żadne przeciwwskazania, to implant może być wszczepiony od razu, a jeśli występują, to należy postawić na implantację dwuetapową.

Wszczepienie implantu po upływie dłuższego czasu.

Wszczepienie implantu po upływie dłuższego czasu jest oczywiście możliwe. Jednakże wymaga to wizyty u lekarza specjalisty, który zajmie się przeprowadzeniem diagnostyki, a ponadto dogłębnie oceni stan w jamie ustnej, a w szczególności odpowiednio obejrzy podłoże kostne pod implant. Nierzadko okazać się może, iż po przeprowadzeniu badań należy dodatkowo zrobić uzupełnienie podłoża kostnego pod implant specjalnym preparatem kościopodobnym. Tego typu procedura jest związana z implantacją dwuetapową. W przypadku gdy w jamie ustnej nie ma żadnych przeciwwskazań, to zabieg implantacji można wykonać od razu po badaniu dentystycznym.