Plomby światłoutwardzalne to estetyczna forma wypełnienia ubytków zębowych. Plomba jest materiałem plastycznym, który można dopasowywać i formować tak, aby jak najlepiej odbudować zęba. Po dokładnym uformowaniu plomba zostaje utwardzona za pomocą lampy. Plomby zrobione są z kompozytu, który można dobrać do koloru zębów pacjenta i który dzięki temu jest prawie niewidoczny. Plomby światłoutwardzalne są odporne na działanie czynników zewnętrznych, a także bardzo wytrzymałe.

Uczulenie na wypełnienie stomatologiczne

Uczulenie na plomby światłoutwardzalne może występować u wielu osób. Uczulenie to może wywoływać stany zapalne skóry oraz śluzówek. Takie alergie nazywane są kontaktowymi i są skutkiem długotrwałego działania ciała obcego, jakie znajduje się w jamie ustnej.

Uczulenie wywołują najczęściej metale, które znajdują się w materiałach, jakie używane są w stomatologii. Uczulenie może wystąpić także podczas zastosowania materiałów, które używane są do tymczasowego wypełnienia. Alergie wywołuje także eugenol oraz lateks, z którego zrobione są rękawiczki jednorazowe.

Postępowanie w przypadku uczulenia

Kiedy u pacjenta wystąpi uczulenie na plomby światłoutwardzalne, musi on niezwłocznie udać się do lekarza. Rozpoznanie alergii polega na przeprowadzeniu przez lekarza wywiadu oraz badaniu stomatologicznym, a w niektórych przypadkach nawet dermatologicznym i laryngologicznym. Najważniejszym badaniem, które wykazać może uczulenie na plomby światłoutwardzalne jest badanie alergologiczne, które polega na wykonaniu testów płatkowych skórnych, a także na wykluczeniu innych objawów, jakie może wywołać alergia.

Podczas alergii wystąpić mogą różnego rodzaju zmiany i urazy mechaniczne oraz reakcje toksyczne i infekcje. Najczęstszymi objawami alergii są: zapalenie jamy ustnej, liszaje, zapalenie dziąseł lub przyzębia oraz bóle zębów, pieczenie języka, a także bóle szczęki. W miejscu zastosowania plomby pojawić mogą się biały plamy lub ubytki w śluzówce. Jeśli po wizycie u stomatologa i po zabiegu wypełniania ubytków zębowych pacjent zauważy jakiekolwiek niepokojące zmiany, nie może ich lekceważyć, ponieważ może to poważnie zaszkodzić jego zdrowiu.

Diagnoza i leczenie

Diagnoza wystawiana jest przez lekarza po dokładnym przebadaniu pacjenta oraz zaobserwowaniu dolegliwości, jakie u niego występują. Następnym krokiem jest ustalenie, że występujące objawy są efektem zastosowanego wypełnienia. Podczas diagnostyki wykonywany jest test płatkowy na substancjach, jakie użyte zostały podczas zabiegu stomatologicznego. Jeśli wynik testu na któryś ze składników jest pozytywny, wówczas sprawdzany jest dokładny skład oraz ile jest tej substancji w jamie ustnej.

Najczęściej leczenie uczulenia na plombę światłoutwardzalną polega na jej wyjęciu z jamy ustnej i zastąpieniu jej innym, materiałem, który w swoim składzie nie zawiera substancji uczulających.
Aby uniknąć wystąpienia uczulenia, stomatolog przeprowadza z pacjentem wywiad, który ma na celu określenie czy pacjent jest na coś uczulony, ale pacjenci nie zawsze wiedzą, że mogą być na coś uczuleni.