Diagnostyka stomatologiczna jest czymś, bez czego każdy z nas nie byłby w stanie poprawnie funkcjonować. Funkcją diagnostyki stomatologicznej jest zapewnienie możliwości dokonania szczegółowej analizy naszej choroby, związanej z jamą ustną, opracowania trafnej diagnozy, a także określenia skutecznej drogi leczenia. Warto wiedzieć, że diagnostyka stomatologiczna jest przydatna szczególnie we wczesnych etapach rozwoju chorób – najczęściej niedostrzegalnych gołym okiem.

Diagnostyka stomatologiczna ma swój początek w sprawdzeniu „gołym okiem”, co dzieje się w jamie ustnej pacjenta. Oczywistym faktem jest, że w ten sposób ciężko jest zdiagnozować wszystkie problemy, z którymi potencjalnie zmaga się pacjent, jednak w ten sposób stomatolog jest w stanie określić, na czym warto się skupić. Na przykład – zaczerwienienia w okolicy dziąseł są podstawą do przeprowadzenia badań pod kątem choroby jaką jest paradontoza.

Następnym etapem jest przeprowadzenie szczegółowego badania, wykorzystującego specjalistyczne narzędzia. Do takich narzędzi zalicza się tomograf, przy użyciu którego wykonuje się badanie takie jak tomografia zęba, RTG zęba. Dowiedz się, jaką rolę pełni tomograf w diagnostyce i dlaczego tomografia zęba jest ważna.

Wykorzystanie tomografu w stomatologii

Powszechnie stosowanym promieniowaniem do różnych badań jest promieniowanie rentgenowskie. Wykorzystuje się je zarówno w stomatologii, ale też w innych naukach, zajmujących się leczeniem. Rozwój stomatologii sprawił, że przeprowadzenie badania rentgenowskiego nie wymaga już dużych dawek promieniowania, by zapewnić pacjentowi możliwość otrzymania szczegółowego obrazu.

Tomografia zęba jest wykonywana z użyciem tomografu. RTG zęba przeprowadza się różnymi metodami. Obecnie tomografia CBCT jest bardzo popularna – ze względu na niskie dawki promieniowania, bardzo krótki czas badania, a także wygodę podczas przeprowadzanego badania. Dodatkowo, jest ono wyjątkowo szczegółowe, co sprawia, że jej wykonanie jest wysoce zalecane przy leczeniu ortodontycznym, implantologicznym i nie tylko.

Wskazania do wykonania zdjęć RTG

RTG zęba jest badaniem rekomendowanym w przypadku wielu sytuacji. Z pomocą tego rodzaju badania stomatolog jest w stanie zdiagnozować u pacjenta między innymi zęby zatrzymane – informacja o nich jest istotną informacją przy opracowywaniu drogi leczenia ortodontycznego. RTG warto jest także wykonać przed wszczepieniem implantów. Ten rodzaj zębów służy jako idealny punkt porównawczy – przed i po leczeniu.