Proteza szkieletowa to sposób na to, by zrekonstruować całkowite ubytki w uzębieniu. Za sprawą protezy szkieletowej lekarz protetyk jest w stanie przywrócić pacjentowi funkcjonalność i prawidłowy wygląd jego uśmiechu. Proteza szkieletowa ma swoich zwolenników i wrogów, jednak tych pierwszych jest zdecydowanie więcej. Za sprawą atrakcyjnej ceny i uzyskiwanych efektów, wielu pacjentów decyduje się na wykonanie protezy szkieletowej. Dowiedz się, jakie właściwości ma proteza szkieletowa i ile kosztuje proteza szkieletowa.

Właściwości protezy szkieletowej

Proteza szkieletowa znajduje swoje zastosowanie u pacjentów, którzy borykają się z trudnym problemem związanym z utratą zębów. Zęby traci się przez choroby, poprzez nieszczęśliwe wypadki losowe – proteza szkieletowa jest odpowiedzią na każdą taką sytuację. Najczęściej proteza szkieletowa jest mocowana na klamrach, jednak spotyka się także warianty bezklamrowe. Każdy z tych rodzajów ma szereg zalet i wad, które sprawiają, że pacjent jest w stanie dopasować rozwiązanie do swoich potrzeb i możliwości.

Zastosowanie protezy szkieletowej

Proteza szkieletowa jest rozwiązaniem protetycznym, które lekarz protetyk może zastosować na każdej linii zębów. Jej wykorzystanie gwarantuje przywrócenie estetyki uśmiechu, a także w pewnym stopniu funkcjonalności. Uzyskany efekt w wyniku leczenia protetycznego z wykorzystaniem protezy szkieletowej jest bardzo atrakcyjny i wielu pacjentów jest z niego zadowolona.

Sporą zaletą protezy szkieletowej jest to, że jej zastosowanie powoduje zatrzymanie wszelkich szkodliwych efektów posiadania ubytków w uzębieniu. Do tych skutków zaliczają się między innymi przesuwanie zdrowych zębów, co przy długotrwałym działaniu powoduje ich wypadanie. W ten sposób pacjent chroni się także przed zanikiem tkanki kostnej, dlatego mimo wszystko warto jest stosować protezę nawet jako rozwiązanie przejściowe.

Jak zrobiona jest proteza szkieletowa?

Proteza szkieletowa jest wykonana głównie z akrylu, natomiast elementy mocujące są wykonane z  metalu. W budowie protezy można wyróżnić klamry, jednak w ramach alternatywy dla tego rodzaju mocowania można zastosować specjalne zatrzaski. W przypadku paradontozy stosuje się szynoprotezy, które różnią się budową od tradycyjnych protez.

Ile kosztuje proteza szkieletowa?

Wycena protezy szkieletowej jest stosunkowo trudna – ceny takich protez są zróżnicowane. Wszystko zależy od tego, jaki obszar obejmuje dana proteza, jakie materiały są wykorzystywane do produkcji i nie tylko. Można jednak przyjąć ogółem, że proteza szkieletowa jest dużo tańsza, niż na przykład implanty stomatologiczne.