Zapewnienie właściwej opieki stomatologicznej dla swojej pociechy to zadanie, które niektórym rodzicom spędza sen z powiek. Warto skupiać się nie tylko na leczeniu istniejących stanów próchnicznych, ale także na zapobieganiu chorobom jamy ustnej. Dlatego bardzo ważne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego, nawet u najmłodszych pacjentów.
Rodzice bardzo często zadają więc sobie pytanie, jak usunąć kamień nazębny u dziecka?
Dlaczego dziecko ma kamień na zębach?
Kamień nazębny jest zmineralizowana płytką nazębną, która pojawia się na zębach już w kilka godzin po ich myciu. Na początku powstały osad jest dość miękki i łatwo można go usunąć przy pomocy zwykłego mycia. Kiedy nie zostanie w porę usunięty, staje się twardy, a wtedy trzeba sięgać po silniejsze sposoby. W skład kamienia nazębnego wchodzi białko, bakterie próchnicowe, płytka nazębna, a także związki wapnia i resztki jedzenia.
Kamień nazębny tworzy się, kiedy płytka na powierzchni zębów ulega mineralizacji, a to oznacza, że staje się coraz twardsza.
Sposoby zapobiegania
Warto wiedzieć, że w przypadku kamienia nazębnego bardzo ważna jest profilaktyka, a więc niedopuszczanie, by w ogóle on się pojawił. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci, u których zgryz wciąż jest na etapie kształtowania się. Kamień nazębny bardzo źle wpływa na kondycję zębów i dziąseł, dlatego bezwzględnie należy z nim walczyć.
Nie da się zupełnie uniknąć powstawania osadu na zębach, jednak znacznie można ten proces ograniczyć. W przypadku dziecka najważniejsze jest pilnowanie starannego, codziennego mycia zębów. Warto również zainwestować w płyn do płukania jamy ustnej oraz nici dentystyczne. Zęby powinny być szczotkowane przynajmniej dwa razy dziennie, przez co najmniej 3 minuty.
Maluchy, u których kamień nazębny pojawia się szybciej, niż u pozostałych, powinny myć zęby przy pomocy specjalnej pasty do zębów. U dzieci warto także zainwestować w elektryczną szczoteczkę, która dociera do najgłębszych zakamarków zębów i dokładnie i je czyści.
Usuwanie kamienia nazębnego
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak usunąć kamień nazębny u dziecka przy pomocy domowych sposobów. Prawda jest jednak taka, że aby skutecznie usunąć kamień, koniecznie trzeba odbyć wizytę w gabinecie stomatologicznym. Kamień nazębny bowiem jest na trwałe przytwierdzony do płytki. Jedną z metod jego usuwania jest skaling, podczas którego lekarz stomatolog rozbija powstały nalot przy pomocy ultradźwięków. Kamień w ten sposób usuwany zostaje z zębów, a następnie wypłukiwany.
Warto podkreślić, że skaling jest zupełnie bezpieczną i nieinwazyjną metodą usuwania kamienia nazębnego, dlatego można go przeprowadzić nawet u dziecka. Niektórzy dentyści stosują także usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy metody dźwiękowej, laserowej bądź też chemicznej.
Podsumowując, odpowiedź na pytanie, jak usunąć kamień nazębny u dziecka, wcale nie jest skomplikowana. Na szczęście istnieje wiele metod wykorzystywanych przez lekarzy stomatologów. Po omówieniu problemu z dentystą, ten z pewnością będzie w stanie doradzić, która okaże się najbardziej skuteczna w przypadku konkretnego pacjenta.