Leczenie kanałowe bez koferdamu
Koferdam został opracowany w 1864 roku przez doktor Sanforda Christie Barnuma jako remedium na zanieczyszczenie zęba śliną w czasie leczenia kanałowego. Warto zaznaczyć, że od tamtej pory koferdam zagościł na stałe w gabinetach dentystycznych. Taki kawałek gumy rozpięty na ramce pozwoli niesamowicie skutecznie poprawić rokowanie dla leczenia kanałowego. Do leczenia kanałowego siekacza nie trzeba stosować mikroskopu. Warto zaznaczyć, że uzyskanie wysokiego odsetka powodzeń leczenia kanałowego bez koferdamu nie będzie możliwe. Oprócz tego na całym świecie uznaje się, że leczenie kanałowe bez koferdamu to błąd w sztuce.
Czy koferdam jest konieczny?
Koferdam to niezbędny środek podczas leczenia kanałowego, lecz w obecnych czasach znajduje również zastosowanie w czasie leczenia zachowawczego protetycznego. Ponadto stosuje się go podczas zabiegów z zakresu profilaktyki bądź stomatologii estetycznej. Warto zaznaczyć, że koferdam nie zaburza w żaden sposób oddychania pacjentów. Z tego powodu nie warto protestować, gdy dentysta sięgnie po koferdam, bowiem przełoży się on na skuteczność zabiegu, a także na efektywność naszego leczenia kanałowego. Trzeba też pamiętać o tym, że koferdam zabezpieczy leczone zęby przed śliną, a także bakteriami. Skróci również oraz usprawni zabieg. Oprócz tego dzięki koferdamowi nie ma ciągłej potrzeby wymiany wałeczków z ligniny. Koferdam także zabezpieczy pacjenta oraz dentystę przed zakażaniem zabiegowym oraz przed przypadkowym dostaniem się do dróg oddechowych narzędzia stomatologicznego. Warto też zaznaczyć, że koferdam skutecznie chroni błonę śluzową przed podrażnieniem wywołanym przez substancje chemiczne stosowane podczas zabiegu i zabezpieczy ją przed zranieniem wiertłem.
Wskazania do leczenia z zastosowaniem koferdamu
Najczęściej koferdam jest stosowany podczas leczenia kanałowego, lecz może być także stosowany w czasie innych zabiegów stomatologicznych – mowa tutaj o leczeniu zachowawczym oraz protetyce. W wielu gabinetach stomatologicznych dostępny jest utwardzalny koferdam w płynie, który będzie przydatny do ochrony dziąseł w czasie zabiegów tj. wybielanie bądź piaskowanie. Obecnie ciężko sobie wyobrazić leczenie kanałowe bez koferdamu. Trzeba też wspomnieć o tym, że koferdam powinien być mocno naciągnięty i nie może się rwać, bowiem istnieje ryzyko rozdarcia go ostrym narzędziem. Warto zaznaczyć, że w przypadku leczenia kanałowego koferdam będzie zakładany tak, żeby izolować tylko leczony ząb. Sam proces zakładania koferdamu trwa najczęściej mniej niż minutę.
Przeciwwskazania
Leczenie kanałowe bez koferdamu jest obecnie niewskazane. Warto zaznaczyć, że nie ma specjalnych przeciwwskazań do stosowania takiego udogodnienia dentystycznego. Jeżeli ktoś ma uczulenie na lateks, to można zastosować gumę zrobioną z innego materiału. Należy pamiętać, że proces założenia koferdamu nie powinien być uciążliwy dla pacjenta. Ponadto koferdam nie utrudnia oddychania, mimo tego że można oddychać tylko przez nos. Jeżeli jednakże pacjent cierpi na jakieś schorzenia górnych dróg oddechowych, to trzeba zwrócić szczególną uwagę na ułożenie gumy, żeby nie zakrywać mu nosa.