Infekcje jamy ustnej mają najczęściej podłoże bakteryjne i są objawem niewłaściwej higieny; jednak u niemowląt i małych dzieci na dziąsłach, języku oraz błonie śluzowej pojawiają się naloty, powodujące ból i ogólny dyskomfort. Są to pleśniawki, będące efektem rozrostu grzybów Candida, które występują w przewodzie pokarmowym człowieka oraz na skórze, lecz w wyniku zaburzenia flory bakteryjnej oraz obniżenia odporności namnażają się, powodując tę długotrwałą dolegliwość.
Jak wyglądają pleśniawki?
Pleśniawki to kremowobiałe, różnej wielkości naloty na języku, dziąsłach oraz wewnętrznych ściankach policzka i warg. Mogą występować pojedynczo lub stykać się ze sobą, tworząc niejako kolonię zmienionego chorobowo obszaru. W szczególnie ciężkich stanach, pleśniawki mogą zająć całą jamę ustną, powodując u dziecka bardzo przykre objawy. Próba pozbycia się ich poprzez tarcie powoduje krwawienia, co wzmaga ból i utrudnia przyjmowanie przez dziecko pokarmu. Pomimo że pleśniawki u niemowlaka są stosunkowo częstą dolegliwością i oporną w leczeniu, to jednak nie są poważnym schorzeniem, ale bardzo utrudniają maleństwu normalne funkcjonowanie. Pleśniawka u niemowlaka powinna być leczona od momentu postawienia diagnozy.
Pleśniawka u niemowlaka jak leczyć – leczenie pleśniawki u niemowląt i małych dzieci
Pleśniawki, czyli grzybicze zapalenie jamy ustnej jest dość czasochłonne w leczeniu – zwykle stosuje się leki przeciwgrzybicze, występujące pod postacią żeli, płynów do pędzlowania jamy ustnej lub sprayu.
Czym i jak leczyć pleśniawki? Najczęściej stosuje się nystatynę, którą za pomocą jałowej gazy nawiniętej na patyczek nanosi się na wewnętrzną część jamy ustnej. U niemowlaka smarowanie jamy ustnej może odbywać się przy pomocy czystego palca mamy, który został wcześniej zanurzony w lekarstwie. Delikatne smarowanie nystatyną zmniejsza ból i cofa stan zapalny. Warto zaznaczyć, że pędzlowanie jamy ustnej należy wdrażać po karmieniu maluszka. Lek stosuje się do końca, co zapobiega nawrotowi choroby.
Oprócz leków doraźnych dzieciom starszym warto podać probiotyki, które odbudują prawidłową florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Leczenie pleśniawek u niemowląt i dzieci może wspomóc płukanie ust naparem z ziół takich jak: szałwia i rumianek, których właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze ograniczają rozwój choroby.
Zapobieganie pleśniawce
Pleśniawki należy jak najszybciej leczyć, ponieważ ta dolegliwość może stać się przyczyną obniżenia wagi dziecka z powodu braku apetytu i utrudnieniu w jedzeniu, może objawiać się silnym stresem, drażliwością i częstym płaczem. Dlatego też, podczas karmienia dziecka należy zachować daleko idącą higienę rąk, naczyń, z których dziecko jest karmione, a matki karmiące przed każdym podaniem piersi niemowlęciu powinny je dokładnie umyć i osuszyć. Warto pamiętać, że pleśniawka u niemowlaka pojawia się również w wyniku podawania mu niewysterylizowanego smoczka lub gryzaka. Takie działanie zwiększa ryzyko zachorowania, a także może spowodować osłabienie organizmu dziecka.