Recesja dziąseł – leczenie domowe
Recesja dziąseł, czyli stopniowe ich cofanie się, to bardzo częsty problem natury stomatologicznej, nasilający się zwłaszcza z wiekiem. Na podstawie ciekawych badań przeprowadzonych na dużej grupie populacji w Stanach Zjednoczonych dowiedziono, że tego rodzaju kłopoty dotykają blisko połowy populacji w wieku powyżej 30 lat. Jednak problemy takie mogą zacząć się już znacznie wcześniej, w wieku nastoletnim. Tylko wczesna profilaktyka może w naturalny sposób odwrócić negatywne tego skutki. W temacie recesja dziąseł leczenie domowe odgrywa całkiem znaczącą rolę. W poniższym tekście można znaleźć wyjaśnienia dotyczące przyczyn recesji dziąseł oraz domowych sposobów na radzenie sobie z tego rodzaju problemem.
Czym jest recesja dziąseł?
Zacznijmy od odpowiedzi na to podstawowe pytanie. Z recesją dziąseł mamy do czynienia wtedy, gdy tkanka dziąseł, która chroni i zabezpiecza zęby, ulega znacznemu zużyciu. Dochodzi wówczas do cofania się linii dziąseł, co z kolei naraża zęby i ich korzenie na rozwój infekcji bakteryjnych oraz rozmaite urazy. Podczas recesji dziąseł między zębami a dziąsłami mogą dodatkowo pojawić się pęcherzyki powietrza. Są to także doskonałe kryjówki dla bakterii, mogących spowodować poważne szkody.
Nieleczona recesja dziąseł może prowadzić do wielu niebezpiecznych dla zdrowia problemów z zębami. Dlatego tak ważne jest, aby zdiagnozować postępujące zmiany jak najwcześniej i zrobić wszystko co tylko możliwe, aby odwrócić ten niezwykle szkodliwy proces. Jeżeli występuje recesja dziąseł leczenie domowe może spowolnić, zminimalizować, a nawet zatrzymać przebieg. Do szczegółowego opisu metod wrócimy jeszcze później.
Przyczyny recesji dziąseł
Wspomniano już na wstępie, że recesja dziąseł może dotyczyć osób w każdym wieku, najczęściej występuje jednak u osób powyżej 65 roku życia. Bardziej prawdopodobne jest wystąpienie cofania się dziąseł jeśli zachodzi jedna z poniżej wymienionych okoliczności.
Przede wszystkim przyjacielem recesji będą wszelkiego rodzaju choroby przyzębia, które w wymierny sposób osłabiają nie tylko strukturę samych zębów, ale i tkanki dziąseł. Szkodliwe jest zwłaszcza duże nagromadzenie płytki lub kamienia nazębnego. Rozwój recesji nastąpić może również w przypadku używania aparatów ortodontycznych. Zbyt agresywne szczotkowanie zębów, zwłaszcza w przypadku szczoteczek o zbyt twardym włosiu, także może narazić dziąsła na problemy.
Niestety przyczyny występującej i rozwijającej się recesji mogą być zupełnie niezależne od nas samych. Sprzyja jej dla przykładu nieprawidłowe ustawienie zębów względem siebie – niewspółosiowość. Poza tym są osoby, które posiadają po prostu genetyczne predyspozycje do cienkiej tkanki dziąseł. Bez względu na przyczynę recesji dziąseł, szybka diagnoza i leczenie mogą pomóc w zapobieganiu długotrwałym problemom ze zdrowiem jamy ustnej.
Obniżanie i cofanie się dziąseł – diagnoza
Przechodzimy teraz do problemu zdiagnozowania recesji dziąseł. Istnieją na szczęście pewnego rodzaju znaki ostrzegawcze, dzięki którym można w porę zauważyć obniżanie i cofanie się dziąsła.
Najbardziej widocznym objawem recesji dziąseł jest odsłonięcie korzenia zęba. Może to z czasem powodować znaczny ból lub uczucie
dotkliwego dyskomfortu w pobliżu linii dziąseł. Odczuwalna jest wówczas również spora wrażliwość na ciepło i zimno oraz słodkie lub kwaśne pokarmy. Taka zauważalna nadwrażliwość występuje także podczas szczotkowania i nitkowania zębów.
W ramach ostrzeżenia przed skutkami recesji warto raz jeszcze podkreślić, że tego rodzaju nieleczone nieprawidłowości mogą w linii prostej prowadzić do innych poważnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Mowa tutaj o zanikaniu tkanki kostnej, ruchomości zębów, a nawet bezpowrotnej utracie zdrowych zębów. Jeśli zauważymy którykolwiek z powyższych objawów, od razu powinniśmy umówić się na wizytę u dentysty, który wskaże dalsze drogi postępowania.
Recesja dziąseł leczenie domowe – sprawdź to!
Na szczęście jeżeli zostanie już zdiagnozowana recesja dziąseł leczenie domowe może przyczynić się do znacznego zniwelowania, a nawet wyeliminowania problemu. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów, które warto sprawdzić na własnej skórze.
Na myśl przychodzą od razu wszelkiego rodzaju płukanki, które były już w żelaznym repertuarze naszych babć. W przypadku pierwszych objawów recesji dziąsła poleca się oleje kokosowe, sezamowe lub eukaliptusowe. To znany od wieków sposób na naturalną redukcję płytki nazębnej i zapobieganie zapaleniu dziąseł. Wystarczy płukanie ust przez 20 minut, a następnie przemycie ciepła wodą i umycie zębów.
Podobne działanie ma najprostsza z płukanek – słona woda własnego wyrobu. W celu przygotowania wystarczy połączyć jedną łyżeczkę soli ze szklanką ciepłej wody. Płukanki solne zabijają bakterie w jamie ustnej, łagodzą stany zapalne dziąseł i są bardzo łatwe do wykonania.
Mało osób o tym wie, ale zielona herbata poza innymi pozytywami, wspomaga też zdrowie jamy ustnej i gojenie się tkanek dziąseł. Wypij filiżankę zielonej herbaty raz lub dwa razy dziennie, aby naturalnie odwrócić recesję dziąseł. Warto tutaj wspomnieć jeszcze o innych środkach takich jak: olejek eteryczny z mięty pieprzowej, żel z kurkumy czy septylina, ziołowy suplement w postaci syropu lub tabletek. Wszystkie one są łatwe do zdobycia w aptekach.
W temacie recesja dziąseł leczenie domowe może być skuteczne tylko w sytuacji gdy cofanie się lub obniżanie nie wymknęło się jeszcze spod kontroli. Dlatego pamiętać należy, że w przypadku dużych zmian w obrębie linii dziąseł tylko profesjonalna interwencja stomatologiczna może powstrzymać rozwój postępującej recesji.