Ubytki klinowe zębów – co to takiego? Objawy i przyczyny powstania

Ubytki klinowe zębów - co to takiego? Objawy i przyczyny powstania

Piękny, zdrowy uśmiech to marzenie każdego człowieka. Niestety, jest on też – zwłaszcza w Polsce – rzadkością. Czasem za ubytki w zębach odpowiada próchnica. co zresztą jest naturalnym skutkiem złego odżywiania się i braku higieny jamy ustnej. Czasem jednak ubytki te występują na skutek abrazji, co w praktyce znacznie rozszerza zakres przyczyn takiego stanu rzeczy.

Jak powstają ubytki klinowe zębów?

Ubytki abrazyjne zębów powstają na skutek odsłonięcia szyjki zęba, które jest spowodowane poprzez zniszczenie wierzchniej warstwy szkliwa. Na to ostatnie duży wpływ mają różnego rodzaju oddziaływania mechaniczne. Ich występowanie prowadzi do zniszczenia szkliwa, a następnie do odsłonięcia jego wewnętrznej, żółtej struktury. Z biegiem czasu zaczynają poprzez nią wnikać bakterie, które mogą doprowadzić do poważnych stanów zapalnych (zwłaszcza w obrębie miazgi zębowej). Co więcej, odkryte w ten sposób uzębienie może być znacznie bardziej podatne na złamania. Nic więc dziwnego, że w przypadku wystąpienia tychże objawów, jedynym rozsądnym krokiem jest skierowanie się po pomoc do stomatologa.

Leczenie ubytków klinowych

Uszkodzenia abrazyjne zębów można leczyć na kilka sposobów, ale zawsze w ramach konsultacji z dentystą. W przypadku, gdy uszkodzenia są niewielkie, specjalista może zalecić wprowadzenie diety zawierającej dużą ilość wapnia. Co ważne, na tym etapie leczenie powinno się zakończyć na zmianie nawyków żywieniowych i higienicznych. Jeśli uszkodzeniom tym towarzyszy ból, to dentysta najprawdopodobniej przepisze specjalną pastę, która ograniczy dyskomfort powstały w trakcie szczotkowania zębów.

Najbardziej czasochłonną i kosztowną metodą, dzięki której można zredukować ubytki klinowe zębów, jest ich wypełnienie. W tym celu stomatolog odizolowuje ząb od reszty jamy ustnej, a następnie wytrawia go i pokrywa specjalną pastą. Co ważne, zasadność stosowania tegoż zabiegu jest zależna od wielu czynników, w tym od położenia wytrawionego zęba, czy też od stopnia jego zniszczenia. Wypełnienie zębów za pomocą wspomnianej pasty kosztuje od 150 do 250 złotych.

Jak zapobiegać ubytkom niepróchnicowego pochodzenia?

Metody zapobiegania ubytkom klinowym zębów zależą w głównej mierze od przyczyn ich występowania. Jeśli zaistniały stan rzeczy ma miejsce na skutek nieodpowiedniej techniki mycia zębów, dentysta powinien dokładnie przeszkolić pacjenta w tym zakresie. To samo dotyczy zresztą wykorzystywanego do tego celu sprzętu, a w szczególności szczoteczki do zębów i jej włosia. Co ważne, przyczyną powstawania w/w zmian może być również bruksizm, a więc tendencja do zgrzytania zębami. W przypadku jej zdiagnozowania można zaopatrzyć się w specjalne nakładki nazębne, które ograniczą ryzyko uszkodzenia szkliwa zęba.

Podsumowując, ubytki klinowe zębów to dość specyficzna dolegliwość, która nie ma nic wspólnego z próchnicą. Mimo to, warto rozpocząć jej leczenie jak najwcześniej, gdyż tylko wtedy istnieje możliwość zapobiegnięcia wypadaniu i łamaniu się zębów. W przeciwnym razie, konieczne będzie zastosowanie znacznie bardziej inwazyjnych metod.