Współczesna stomatologia oferuje zaawansowane technologiczne metody leczenia, które obejmują stosowanie między innymi włókna szklanego. Co ważne, tego typu włókna mogą być używane w wielu dziedzinach stomatologii i pomagają pacjentom borykającym się z różnorodnymi problemami jamy ustnej.

Odbudowa zęba na włóknie szklanym

Jak wspomniano powyżej, włókno szklane może znajdować szerokie zastosowanie we współczesnej stomatologii. Tego typu materiał jest z powodzeniem wykorzystywany w celu wzmocnienia struktur zęba, które zostały uszkodzone, w tym między innymi odbudowy tkanek zęba po przeprowadzonym leczeniu endodontycznym. Poza tym, włókno szklane może być wykorzystywane w celu naprawy i wzmocnienia ruchomych aparatów ortodontycznych i protez, a także w celu wykonania aparatów retencyjnych, szynowania zębów rozchwianych po ewentualnych urazach i chorobach przyzębia, a także w przypadku konieczności wykonania stałych uzupełnień protetycznych.

Włókna szklane mogą być przezroczyste lub białe. Cechuje je trwałość oraz odporność na uszkodzenia. W przypadku leczenie endodontycznego zwykle dochodzi do znacznego uszkodzenia tkanek twardych zębów. W takim wypadku konieczne jest ich wzmocnienie. Ząb na włóknie szklanym w tym wypadku jest zatem skuteczną metodą leczenia. Oczywiście o przebiegu terapii decyduje stomatolog, ale w wielu wypadkach to właśnie ząb na włóknie szklanym jest zalecaną metodą terapii.

Mosty na włóknach szklanych

Ząb na włóknie szklanym to nie jedyne możliwe zastosowanie tego surowca. Włókno to bowiem może być z powodzeniem wykorzystywane w celu wykonywania mostów dentystycznych. W typowej protetyce konieczne jest zwykle oszlifowanie zębów, które może prowadzić do ich obumierania. Taka inwazyjna preparacja nie jest konieczna w przypadku wykonywania mostów na włóknie szklanym. Takie mosty są zatem dobrą alternatywną dla dotychczas stosowanych implantów. Mogą być one bowiem wykonywane bezpośrednio po ekstrakcji zęba, w tym również jako uzupełnienie czasowe. W takim wypadku dostawiany w lukę ząb jest łączony z sąsiednimi zębami za pomocą włókna szklanego i odbudowywany z kompozytu. Co ważne, tego typu mosty mogą być wykonywane już podczas pojedynczej wizyty stomatologicznej.

Jest to rozwiązanie korzystne dla pacjentów, ponieważ ogranicza czas niezbędny dla przeprowadzenia korekty ich uśmiechu oraz zmniejsza koszty. Warto również dodać, mosty kompozytowe na włóknie szklanym mogą być stosowane w przypadku braku zęba przedtrzonowego. W tym wypadku zęby wymagają jedynie delikatnej preparacji, a nie inwazyjnego szlifowania. Włókno szklane może być również wykorzystywane w celu szynowania zębów, ponieważ zapewnia ono skuteczną stabilizację rozchwianych zębów. Tego typu działanie jest zalecane w przypadku zaawansowanej paradontozy.

Ile kosztuje wstawienie zęba na włóknie szklanym?

Cena zabiegu zależy od kilku czynników. Wśród nich wymienić należy stan uzębienia pacjenta, jak również wielkość ośrodka i zapotrzebowanie na tego typu usługi. Niemniej jednak przyjmuje się, że średnia cena obudowy zęba z wykorzystaniem włókna szklanego wynosi około kilkuset złotych.