Problem nieświeżego oddechu może dotyczyć nawet co czwartej osoby na świecie! Statystyki wyglądają przerażająco, tym bardziej że mało kto traktuje tę przypadłość poważnie i zajmuje się jej leczeniem. Zamiast szukać doraźnych sposobów na nieświeży oddech, lepiej poszukać odpowiedzi na pytanie, co to jest halitoza, gdyż to właśnie tym mianem w środowisku medycznym określa się problemy z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z ust.
Przyczyny powstawania halitozy
Halitoza najczęściej jest wywoływana przez najprostszą z możliwych przyczyn, czyli przez nieprawidłową higienę jamy ustnej. Niesystematyczna lub niedokładna pielęgnacja w połączeniu ze zbyt rzadkimi kontrolami u dentysty zawsze zbiorą swoje żniwa, ponieważ prędzej czy później doprowadzą do psucia się uzębienia, a zepsuty ząb może dać właśnie objaw w postaci nieświeżego oddechu. W przypadku gdy człowiek o tę podstawową higienę nie dba, może mieć permanentny problem z halitozą. Do głównych przyczyn stomatologicznych w tym przypadku należą: próchnica, nadmierna ilość kamienia nazębnego, grzybica jamy ustnej, kandydoza oraz paradontoza.
Nieprawidłowa higiena jamy ustnej jest najczęstszą, ale nie jedyną przyczyną halitozy. Nieświeży oddech może też pojawić się pod wpływem czynników środowiskowych – nadużywania nikotyny (zwłaszcza papierosów), diety bogatej w niektóre produkty (głównie alkohol) czy niektórych leków.
Jak się objawia halitoza?
Co to jest halitoza? Jest to po prostu utrzymujący się od dłuższego czasu problem z nieświeżym oddechem. Czym się objawia? Sprawa jest prosta – nieprzyjemnym zapachem, który wydobywa się wprost z jamy ustnej i jest odczuwalny nie tylko dla chorego, ale również i dla osób występujących w jego otoczeniu, np. podczas rozmowy. Choroba nie daje innych objawów, a na szczęście nieświeży oddech jest łatwy do dostrzeżenia. A tak naprawdę do wyczucia. Istnieje nawet bardzo prosty i szybki test, który pozwala na samodzielnie sprawdzenie, czy ma się problem z nieprzyjemnym oddechem.
Aby się tego dowiedzieć, należy nanieść odrobinę śliny na nadgarstek lub go po prostu polizać. Po odczekaniu krótkiej chwili, gdy ślina nieco zastygnie, zaznaczone miejsce należy sprawdzić. Jeżeli ma ono nieprzyjemny zapach, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ma się problemy z halitozą.
Kuracja halitoz
Każdy problem jest jednak do rozwiązania. W przypadku halitozy wywołanej niewłaściwą higienę jamy ustnej leczenie jest bardzo proste, bo obejmuje ono po prostu zmianę sposobu dbania o zęby i przede wszystkim wyleczenie powstałych w nich ubytków oraz innych schorzeń związanych z jamą ustną. Tymi elementami kuracji musi zająć się oczywiście stomatolog. Wiedząc już, co to jest halitoza, warto zgłosić się do niego jak najszybciej, a po wyleczeniu zębów przyłożyć się bardziej do ich higieny i pielęgnacji.
Ważne jest również to, by nie zapominać o czyszczeniu języka. Mało kto o nim pamięta, a niestety to właśnie na jego powierzchni lubią osadzać się bakterie i różne inne zanieczyszczenia, mogące prowadzić do nieświeżego oddechu.