Szkliwo zębów jest niezwykle twardą i funkcjonalną tkanką, która pełni szczególną rolę w profilaktyce przeciwpróchniczej zębów. Proces kształtowania się szkliwa jest wieloletni, a nieodpowiednia dieta, niektóre choroby lub kwaśne potrawy przyczyniają się do jego stopniowego uszkodzenie. Pojawia się zatem pytanie, czy szkliwo zębów się regeneruje?

Co to jest szkliwo zębów?

Ząb zbudowany jest z części zewnętrznej nazywanej koroną zęba oraz z części wewnętrznej, osadzonej w zębodole, zwanej korzeniem. Elementem łączącym korzeń zęba z jego koroną to szyjka zębowa.
W budowie wewnętrznej powyższych części można wyszczególnić komorę zęba znajdującą się w koronie, która przechodzi w korzeniu w kanał zęba.
Zewnętrzna część zęba czyli korona osłonięta jest zewnętrznymi tkankami, chroniącymi ją przed szkodliwymi czynnikami. Pierwszą warstwą tkankową ochronną jest zębina, która pokryta jest warstwą zewnętrznej tkanki zwanej szkliwem.
Szkliwo to najtwardsza tkanka w organizmie, w której składzie chemicznym wyróżniamy fosforowe związki wapnia, jakimi są kryształy dwuhydroksyapatytu, wykazujące wysoką twardość i odporność. Dodatkowo w skład szkliwa wchodzą substancje organiczne oraz woda.
Szkliwo wytwarzane jest przez komórki nabłonkowe szkliwotwórcze. Grubość warstwy tkanki szkliwa to około 2 mm.
Szkliwo zębowe pełni szereg funkcji takich jak ochrona przed bakteriami, urazami mechanicznymi, czynnikami termicznymi i chemicznymi. Kształtuje się ono przez kilka lat w procesie odontogenezy i ulega stopniowej demineralizacji w trakcie życia. Powstaje więc następująca wątpliwość, czy szkliwo zębów się regeneruje?

Odbudowa szkliwa zębowego

Stopniowy proces utraty szkliwa naraża zęby na działanie niekorzystnych czynników, które w efekcie prowadzą do próchnicy. Doprowadza to do stanów zapalnych dziąseł oraz nadwrażliwości uzębienia na działanie temperatur i bakterii. Braki w szkliwie powodują, że zęby stają się pożółkłe i nieestetyczne.
Niekorzystne czynniki jakie wpływają na demineralizację zębów to nieprawidłowa dieta, niektóre choroby np. refluks żołądkowy, zaawansowany wiek.
Czy jeżeli doszło już do częściowej utraty szkliwa, czy możliwa jest regeneracja powstałych ubytków?
Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, niestety proces ten nie jest w stanie w pełni zregenerować szkliwa, dlatego tak istotna jest wczesna profilaktyka w ochronie zębów.
W gabinecie dentystycznym, stomatolog przeprowadza proces regeneracji szkliwa w dwóch etapach. Najpierw przeprowadza zabieg usuwania kamienia nazębnego, a potem zajmuje się wypełnianiem powstałych ubytków. W gabinecie stomatologicznym służą do tego specjalne preparaty fluorkowe w postaci żeli, past i pianek.

Jak dbać o szkliwo?

Czy szkliwo zębów się regeneruje? Niestety, proces utraty tkanki zewnętrznej jaką jest szkliwo nie jest odwracalny. Jak w takim razie dać o szkliwo, aby zapobiec poważnym efektom jego utraty?
Przede wszystkim należy dbać o codzienną higienę zębów poprzez ich regularne szczotkowanie. Profilaktyką jest także ograniczenie spożywania słodkich, gazowanych napojów oraz słodyczy. Należy także przyjmować produkty bogate w wapń oraz suplementować witaminę D.
Szkliwo jest naturalną ochronną warstwą zębów, dlatego też należy podjąć wczesne działania profilaktyczne, aby móc cieszyć się zdrowym i estetycznym uśmiechem na długi czas.