Wielu pacjentów przed wizytą u stomatologa lub protetyka zadaje sobie pytanie – Korona teleskopowa co to jest? Najlepiej zasięgnąć wiedzy u specjalisty. Lekarz będzie potrafił precyzyjnie odpowiedzieć na wszelkie pytania i rozwiać wątpliwości odnośnie do koron teleskopowych.
Korona teleskopowa – z czego się składa?
Protezy teleskopowe są świetną alternatywą dla popularnych protez akrylowych. Wykorzystywane są do wypełnienia braków w uzębieniu. Działają na zasadzie korony. Mogą być również stosowane jako pojedyncze implanty zębowe.
Korona teleskopowa co to jest? Jest to proteza zbudowana z dwóch koron. Pierwszą z nich jest korona wewnętrzna, którą na stałe przymocowuje się w jamie ustnej. Druga to korona zewnętrzna, która łączy koronę wewnętrzną z zębem służącym za filar protezy. Korony wykonywane są z metalu. Całość protezy pokrywana jest masą w kolorze naturalnych zębów. Zewnętrzna, widoczna warstwa pokryta jest porcelaną lub kompozytem. Specjalne ułożenie koron teleskopowych sprawia, że proteza jest nieruchoma, czyli nie przesuwa się nawet podczas jedzenia. Jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie dla pacjentów.
Zalety protez teleskopowych
Proteza teleskopowa posiada szereg zalet, które odróżniają ją od innych wyrobów tego typu. Przede wszystkim jest to proteza nieruchoma, która stabilnie przywiera do zęba filarowego. Takie rozwiązanie pozwoliło wielu pacjentom na powrót do swobodnych rozmów i uśmiechania się. Odpowiedź na pytanie – Korona teleskopowa co to jest? – powinny poznać osoby cierpiące na parodontozę. Ten typ koron pozwala ustabilizować rozchwiane zęby, które w przeciwnym razie z pewnością w niedługim czasie by wypadły. Duży plus protez teleskopowych stanowi możliwość ich rozszerzania. Oznacza to, że gdy dojdzie do usunięcia lub samoistnego wypadnięcia kolejnego zęba, koronką będzie można objąć powstałą lukę. Niewątpliwą zaletą protez teleskopowych jest ich naturalny wygląd. W przeciwieństwie do innych protez, które często mają nieestetyczny żółty kolor, proteza teleskopowa prezentuje się niezwykle naturalnie. Kolejną zaletą tego typu rozwiązania jest wygoda noszenia. Pacjenci mogą liczyć na szybsze przyzwyczajenie się do nowej protezy i traktowanie jaj jak własnego uzębienia.
Protezy teleskopowe jest łatwo utrzymać w czystości dzięki codziennej higienie jamy ustnej. Wykonywane w kilkumiesięcznych odstępach regularne wizyty kontrolne, pozwalają zachować, że z korony nie zostały uszkodzone i nie wdało się zapalenia przyzębia.
Ile kosztuje korona teleskopowa?
Cena protezy teleskopowej będzie przede wszystkim zależała od stanu uzębienia pacjenta. Oczywiście, jeśli jest dużo ubytków koszt wstawiania koron będzie odpowiednio wyższy. Całościowa cena będzie również związana z ilością koniecznych wizyt. Jeśli zęby stałe wymagają skomplikowanego i długotrwałego leczenia, koszty będą obejmowały dodatkowe wizyty i materiał stomatologiczny konieczny do przeprowadzenia leczenia. Należy również liczyć się z opłatami za regularne wizyty kontrolne w odstępie kilku miesięcy.